Anemia czyli niedokrwistość - przyczyny, objawy i leczenie

O anemii słyszał każdy, ale czy każdy wie, czym ona jest? To choroba o wielu twarzach
Tomasz Kwiatkowski
Tomasz Kwiatkowski12 lutego, 20216 minut na przeczytanie 31
Anemia czyli niedokrwistość - przyczyny, objawy i leczenie

O anemii słyszał każdy, ale czy każdy wie, czym ona jest? To choroba o wielu twarzach – wymaga zarówno leczenia medykamentami, jak i dobranej diety i bacznej obserwacji. Jak radzić sobie z anemią? Na co zwracać uwagę? O tym opowiemy poniżej.

 

Anemia – co to?

Anemia to stan chorobowy, w którym ilość czerwonych krwinek jest zbyt mało we krwi. Spowodowane to może być różnymi czynnikami, m.in. utratą erytrocytów, zmniejszeniem erytropezy, czyli procesu ich wytwarzania. Często anemia występuje w wyniku utajonego krwawienia, np. z dróg pokarmowych. Zdarza się też u kobiet z obfitym krwawieniem miesięcznym.

Anemia objawy

Przebieg anemii dzieli się na cztery etapy, charakteryzujące się głównie różnicami w ilości hemoglobiny we krwi.

Niedokrwistość łagodna: 10-12,0 g/dl u kobiet, 10-13.5 g/dl u mężczyzn;

Niedokrwistość umiarkowana: 8-9,9 g/dl;

Niedokrwistość ciężka: 6,5-7,9 g/dl

Niedokrwistość zagrażająca życiu: <6,5 g/dl

Wśród objawów wszystkich etapów anemii można wskazać:

 • osłabienie,
 • apatię,
 • bóle głowy,
 • bladość skóry,
 • brak koncentracji,

W przebiegu ciężkiej i zagrażającej życiu postaci niedokrwistości, objawami mogą być też duszności, tachykardia, zawroty głowy i utrata przytomności. W takich przypadkach należy niezwłocznie wezwać pomoc.

Anemia a okres

Anemia może pojawiać się u kobiet wskutek nadmiernych miesiączek. Te zaś występują najczęściej u kobiet stosujących mechaniczną antykoncepcję, nadużywających używek, chorych na raka trzonu macicy, mięśniaka macicy, cukrzycę czy nadciśnienie tętnicze. Również kobiety w czasie bezpośrednio poprzedzającym poronienie lub następującym tuż po nim mogą być dotknięte nadmiernym krwawieniem prowadzącym do anemii. To samo dotyczy kobiet noszących ciążę pozamaciczną.

Anemia – dieta może pomóc?

Dieta w terapii anemii wywołanej niedoborem żelaza jest jednym z podstawowych narzędzi. Pozwala w naturalny sposób wprowadzić pierwiastek do diety. Wśród produktów polecanych osobom z niedoborem żelaza są:

 • wędliny, mięso, podroby, wątróbka,
 • ryby,
 • jaja, szczególnie żółtka,
 • nasiona i orzechy,
 • pieczyw pełnoziarniste,
 • zielone warzywa: szpinak, brukselka, natka pietruszki,
 • czerwona porzeczka,
 • kiełki,
 • buraki.

Wchłanianie żelaza z pożywienia zazwyczaj oscyluje około 5-20%. Najlepiej wchłania się z mięsa, a jeszcze lepiej, jeżeli w organizmie jest jego niedobór. Wówczas pobieranie go z pokarmów jest najlepsze, a to doskonała wiadomość dla chorych na niedokrwistość. Dieta, odpowiednio dobrana i skomponowana, może być bardzo pomocna.  

Anemia – jak leczyć?

Leczenie anemii najczęściej opiera się na uzupełnianiu niedoborów makroskładników. Najważniejszym pierwiastkiem jest żelazo, dlatego w terapii anemii poleca się suplementy diety z żelazem oraz dietę wzbogaconą o produkty, które dostarczają go do organizmu.

Jeżeli anemia nie jest związana z niedoborem żelaza, lekarz może włączyć inne medykamenty, które usprawnią proces produkcji erytrocytów. Wszystkie lekarstwa, zarówno te dostępne jedynie na receptę, jak i te bez recepty, można znaleźć w ofercie liki24.pl (leki na niedokrwistość).

 

Anemia sierpowata – co to za choroba?

Anemia sierpowata to choroba wrodzona, dziedziczona genetycznie i polegająca na niewłaściwej produkcji hemoglobiny. W przebiegu schorzenia kształt erytrocytów, czyli czerwonych krwinek, zmienia się – przypominają one sierpy, stąd nazwa choroby. Rozpoznanie choroby najczęściej zaczyna się właśnie od ustalenia nietypowego kształtu krwinek. Na późniejszych etapach choroby krwinki mogą sklejać się ze sobą, przez co często pojawiają się zakrzepy i infekcje bakteryjne, w najgorszych przypadkach obumierają całe narządy.

 

Charakterystyczne objawy anemii pojawiają się już u niemowląt. To na początku obrzęki dłoni i stóp, które pojawiają się wskutek zablokowanych naczyń krwionośnych. Leczenie anemii sierpowatej nie jest możliwe. Głównymi metodami terapii choroby jest transfuzja krwi, antybiotykoterapia zabezpieczająca przed infekcjami oraz podawanie środków przeciwbólowych.

 

Niedokrwistość hemolityczna – czym jest?

W anemii czerwonych krwinek jest zbyt mało a w anemii sierpowatej mają niewłaściwy kształt, generujący problemy. Istnieje jednak również niedokrwistość hemolityczna – to rodzaj anemii spowodowany niewłaściwym przebiegiem procesów niszczenia erytrocytów. Patologiczny przebieg procesu rozpadu może być spowodowany przyczynami wrodzonymi oraz nabytymi. Wśród wrodzonych najczęściej są to niedobory substancji potrzebnych do odpowiedniego funkcjonowania, np. niezbędnych enzymów. Postać nabyta pojawia się wskutek m.in.:

 • zakażeń,
 • mechanicznego niszczenia krwinek (np. przez sztuczną zastawkę serca),
 • używek,
 • chorób nerek i wątroby,
 • jadów niektórych płazów i owadów,

i innych.

Objawami niedokrwistości hemolitycznej są te same stany, co w innych anemiach: osłabienie, bóle głowy, zaburzenia koncentracji, a w najgorszych przypadkach duszności i zaburzenia rytmu serca prowadzące do omdleń.

 

Podsumowanie

Anemia niejedno ma imię. To dość częste schorzenie, które może być tragiczne w skutkach. Nieleczone lub leczone nieodpowiednio może prowadzić nawet do śmierci – chociaż o wiele istotniejsze jest tutaj pilnowanie się i kontrolowanie objawów. Opóźniona reakcja jest groźniejsza niż cokolwiek innego. Dbanie o zdrowie ma wymiar kompleksowy, a anemie są tego najlepszym przykładem.