Biegunka - wszystko, co warto wiedzieć na jej temat

Przyczyn biegunki może być bardzo wiele. Najczęściej wywołuje ją nieżyt żołądka z powodu zatrucia.
Tomasz Kwiatkowski
Tomasz Kwiatkowski05 maja, 20215 minut na przeczytanie 37
Biegunka - wszystko, co warto wiedzieć na jej temat

Przyczyn biegunki może być bardzo wiele. Najczęściej wywołuje ją nieżyt żołądka z powodu zatrucia. Glównie są to zmiany flory bakteryjnej jelit spowodowane zmianą diety, alergenami, bakteriami czy wirusami, które przedostają się do organizmu. Przebieg biegunek wywołanych różnymi czynnikami może być odmienny: mogą towarzyszyć jej np. gorączka, krwawienie, wyioty i bóle brzucha, a nawet stany zapalne szpiku czy opon mózgowo-rdzeniowych.

Biegunka objawy

Podstawowym objawem biegunki jest częste oddawanie luźnych stolców. Mamy z nią do czynienia, jeśli korzystamy z toalety więcej niż 3 razy na dobę, a towarzyszą temu ból brzucha, nudności ,wymioty, skurcze, gorączka, objawy odwodnienia a czasem nawet krwawienie z odbytu. Nieleczona biegunka może prowadzić tez do wystąpienia poważnych schorzeń: nowotworów jelita, celiakii czy różnych stanów zapalnych jelita grubego.

Jak długo trwa biegunka? To zależy czym jest wywołana. Jeśli towarzyszy zatruciu pokarmowemu, to wprowadzenie odpowiedniego leczenia i nawodnienia pozwoli pozbyć się jej w kilka dni. Wywołana na przykład przez bakterie czy drobnoustroje może trwać nawet dwa tygodnie – jeśli trwa dłużej mimo podjęcia leczenia, należy zgłosić się do lekarza, bardzo możliwe, że taka biegunka ma dużo poważniejsze podłoże.

Biegunka u dzieci

Dziecięca biegunka charakteryzuje się tym samym, co pojawiająca się u dorosłych. Wiąże się z problemami z wydalaniem, gorączką, wymiotami, nudnościami i apatią. Właśnie na te cechy należy zwrócić uwagę, diagnozując u swojego dziecka nadchodzącą czy trwającą biegunkę. Jeżeli dziecko jest zmęczone, niespokojne, ma zapadnięte oczy, suchą śluzówkę nosa i łzawi - prawdopodobnie jest odwodnione, a to wywoła (lub już wywołało) biegunkę.

Jeśli po podjęciu odpowiedniego leczenia biegunka nie mija albo co gorsza nasila się – należy koniecznie skonsultować się z lekarzem.

Biegunka w ciąży

Problemy tego typu u kobiet w ciąży wywołane są najczęściej naturalnymi procesami zachodzącymi w organizmie. Występują wówczas tuż po zapłodnieniu lub na kilka dni przed porodem – organizm naturalnie oczyszcza się i przygotowuje do wysiłku związanego z porodem. Jeśli jednak biegunka pojawi się w innym okresie ciąży lub utrzymuje się zbyt długo należy koniecznie skonsultować się z lekarzem – pojawienie się biegunki w drugim trymestrze, połączone np. z twardym brzuchem może być oznaką odklejania się łożyska, a to zagraża rozwojowi płodu.

Leczenie biegunki w czasie ciąży opiera się na nawadnianiu organizmu, które ma zapobiec utracie wody, a ta w ciąży jest szczególnie ryzykowna.

Biegunka – jak szybko wyleczyć ten objaw?

Najlepszym sposobem na biegunkę jest nawadnianie organizmu – zapobiegnie to odwodnieniu i związanym z tym problemom. Jeśli biegunce towarzyszyć będą wymioty warto przyjmować schłodzone płyny w regularnych odstępach. Istotne jest też dbanie o gospodarkę wodno-elektrolitową.

By wesprzeć odbudowę flory jelitowej, której naruszenie wywołuje biegunkę, warto przyjmować leki na biegunkę i te polecane w chorobach przewodu pokarmowego. Najczęstsze są te wykorzystujące bakterie kwasu mlekowego (np. Trilac) czy hamujące perystaltykę jelit za pomocą loperamidi hydrochloridum (np. Stoperan, Laremid).

Węgiel na biegunkę

Węgiel aktywny jest polecany jako środek leczenia biegunki ze względu na jego zdolności tworzenia wiązań. Jego cząsteczki doskonale łączą się ze szkodliwymi substancjami: bakteriami, toksynami, drażniącymi lekami czy gazami jelitowymi. Dzięki temu organizm nie wchłania ich przez jelita i wydala je razem z węglem. Pomaga to pozbyć się podrażniających elementów z przewodu pokarmowego.

Podsumowanie

Biegunka może być bardzo uciążliwa, bywa też objawem znacznych problemów z ogólną kondycją organizmu i jego stanem zdrowia. Nie jest trudno się jej pozbyć, a jeśli jednak sprawia to trudności, może to oznaczać, że biegunka wywołana jest poważniejszymi schorzeniami. Okazuje się, że ten nieprzyjemny objaw może towarzyszyć również zapłodnieniu – kto by pomyślał, że biegunka jest naturalnym testem ciążowym!