Ból zębów i dziąseł - przyczyny i sposoby leczenia

Ból zębów i dziąseł może pojawić się niespodziewanie nawet u osób, które najbardziej dbają o zdrowie zębów
Tomasz Kwiatkowski
Tomasz Kwiatkowski 01 marca, 20215 minut na przeczytanie 6876
Ból zębów i dziąseł - przyczyny i sposoby leczenia

Ból zębów i dziąseł może pojawić się niespodziewanie nawet u osób, które najbardziej dbają o zdrowie zębów i higienę jamy ustnej. Wizyta u dentysty nie zawsze jest ostatecznością, czasem na ból pomogą leki bez recepty czy domowe sposoby. Jak uśmierzyć ból zębów i dziąseł, i czym może być spowodowany?

Ból zęba – przyczyny

Wśród przyczyn bólu zębów i dziąseł można po pierwsze wskazać na niewłaściwą higienę jamy ustnej – stomatolodzy podkreślają wagę mycia zębów zarówno rano i wieczorem, jak i po każdym posiłku. Zapobiega to zbieraniu się resztek jedzenia w szczelinach, w których mogą być pożywką dla bakterii. Jeśli jednak zęby są zadbane, zdrowe, bez ubytków i stanów zapalnych, przyczyny mogą być inne.

Bol zębów w przeziębieniu

Ból zębów w przebiegu przeziębienia zdarza się często. Może być następstwem opuchnięcia śluzówki podczas kataru. Częściej jednak wynika z aktywności układu immunologicznego, która wzmaga się do walki z bakteriami i wirusami. Ból może tez postępować w przypadku choroby, do której leczenia wykorzystuje się syropy, np. na kaszel. Pozostające na zębach resztki płynów są doskonałą pożywką dla bakterii i mogą powodować rozwój próchnicy oraz dolegliwości w obrębie jamy ustnej.

Często ból dziąseł i zębów podczas przeziębienia ma związek z chorobami zatok. Stan zapalny rozprzestrzenia się wówczas i powoduje dolegliwości bólowe w jamie ustnej.

Bol zębów i dziąseł a niedobory żywieniowe

Najważniejsze dla zdrowia zębów i dziąseł są witaminy i minerały takie jak:

  • wapń – odpowiada za twarde i zdrowe zęby, zapobiega też osteoporozie, która może prowadzić do złamań kości i osłabienia tkanek wokół zębów. Niedobór wapnia w diecie powoduje jego pobieranie z kośćca do niezbędnych czynności, co osłabia wszystkie elementy kostne w organizmie, również zęby. Stają się wówczas podatne na uszkodzenia i choroby oraz zaczynają boleć. Najlepszymi źródłami białka są m.in. sery i jogurty a także łosoś, fasola czy nawet pomarańcze.
  • fosfor – wspiera wchłanianie i działanie wapnia -
  • witamina D – reguluje równowagę wapnia i fosforu we krwi. Dzięki niej łatwiej się wchłaniają, co wzmacnia zęby. Według badań, odpowiednia zawartość witaminy D w diecie pozwala zmniejszyć ryzyko występowania zapalenia dziąseł i paradontozy.  Witaminę D pomaga ludziom syntezować światło słoneczne, poza nim bogate w nią są też mleko, sery, jaja i tłuste ryby.
  • witamina C – jej niedobór często powoduje, że dziąsła częściej ulegają stanom zapalnym. Witamina C występuje też w towarzystwie bioflawonoidów, które hamują odkładanie płytki nazębnej. Witamina C jest popularnym suplementem diety, występuje też w dzikiej róży, rokitniku, papryce czy natce pietruszki.

Palenie papierosów a ból dziąseł

Palenie osłabia odporność organizmu, przez to wszelkie choroby zębów i dziąseł leczy się zdecydowanie dłużej. Nikotyna blokuje też dopływ krwi do dziąseł, przez co nie krwawią one podczas szczotkowania – ten na pozór dobry efekt, może być groźny. Krwawienie dziąseł oznacza bowiem, że trwa w nich stan zapalny – jeśli tego objawu nie będzie, trudniejsze będzie rozpoznanie schorzenia, a ból i dolegliwości nasilą się z czasem. 

Urazy podczas szczotkowania a ból zębów.

Urazy mechaniczne zdarzają się bardzo często. Ich źródłem może być niewłaściwe szczotkowanie zębów oraz twarde i gorące posiłki. Łatwo jest oparzyć czy urazić dziąsła, a to może powodować powstawanie ran, które będą powodować ból, a ich gojenie będzie utrudnione ze względu na konieczność jedzenia i picia.

Co zrobić na ból dziąsła?

Ból zębów i dziąseł - przyczyny i sposoby leczenia

Ból można próbować uśmierzyć za pomocą ziołowych płukanek, np. rumianku czy szałwii, które mają działanie ściągające i przeciwzapalne. Jeśli uraz ma charakter mechaniczny, warto przykładać do bolącego miejsca zimne okłady z lodu lub zimnego naparu miętowego.

Tabletki na ból zęba bez recepty

Leki bez recepty na ból zębów i dziąseł można stosować jedynie krótkotrwale. Jeśli ból ma charakter pulsujący, ząb objął stan zapalny lub choroba dziąseł, trzeba skorzystać z pomocy stomatologa.

Na niewielki dyskomfort pomoże popularny i dostępny w wielu produktach paracetamol. Ulgę w nieco większym bólu przyniesie ibuprofen. Dla osób ceniących naturalne rozwiązania doskonałą propozycją jest żucie goździków – popularnej przyprawy.

Podsumowanie

Domowe sposoby leczenia bólu zębów i dziąseł oraz leki bez recepty są bardzo popularne i przy niewielkich problemach z pewnością będą pomocne. Wiele takich leków każdy znajdzie w ofercie liki24.pl. Jeśli jednak problemy z zębami są poważniejsze lub nie ustępują mimo domowej terapii, należy koniecznie zgłosić się do lekarza stomatologa, który dopasuje odpowiednie leczenie farmakologiczne, przeprowadzi niezbędny zabieg lub obejmie specjalistyczną opieką.