Ból głowy - przyczyny, rodzaje i sposoby na jego usunięcie

Bóle głowy towarzyszą nam bardzo często. Zdarzają się z wielu przyczyn i mają wiele postaci. Jak sobie z nimi radzić?
Tomasz Kwiatkowski
Tomasz Kwiatkowski 26 kwietnia, 20214 minut na przeczytanie 185
Ból głowy - przyczyny, rodzaje i sposoby na jego usunięcie

Bóle głowy towarzyszą nam bardzo często. Zdarzają się z wielu przyczyn i mają wiele postaci. Jak sobie z nimi radzić? Jakie leki wybrać i czy muszą o być leki stricte przeciwbólowe? O tym powiemy poniżej.

Ból głowy przyczyny

Ból głowy to bardzo częsta dolegliwość. Pojawia się w wyniku wielu problemów, wśród których najczęściej chodzi o zmęczenie, zaburzenia przemiany materii, odwodnienie, ale też psychiczne wyczerpanie problemy z krążeniem krwi w obrębie mózgu oraz zmiany naczyniowe. Często bóle głowy towarzyszą też chorobom takim jak zapalenie ucha środkowego, zapalenie zatok czy  przeziębienie.

Rodzaje bólu głowy

Rodzajów bólu głowy jest bardzo wiele, dzielą się one pod względem występowania pierwotnego i wtórnego względem innych czynników. Najczęstszymi bólami głowy są jednak bóle napięciowe, pulsujące i migrenowe oraz te związane z ciążą. Warto o nich wspomnieć.

Napięciowy ból głowy

Ten rodzaj bólu jest najczęstszy. Występuje pierwotnie. Co oznacza, że jego podstawą jest dolegliwość bólowa sama w sobie – nie ma innych podstaw chorobowych. Prawdopodobnie składowymi tego bólu są czynniki genetyczne i środowiskowe, jednak jego przyczyny nie są jeszcze dokładnie poznane.

Pulsujący ból głowy

Najczęściej jest zwiastunem poważniejszych dolegliwości – najczęściej wysokiego ciśnienia. Stres również bywa powodem pulsującego bólu głowy. Mogą mu też towarzyszyć inne problemy: wymioty, nudności, zawroty głowy. Jeśli się pojawiają, należy udać się do lekarza – odpowiednie badania wykluczą poważniejsze problemy zdrowotne.

Migrenowy ból głowy

Bóle będące podstawowym objawem w przebiegu migreny. To choroba o podłożu genetycznym. Często atak migreny towarzyszy okresom stresu lub miesiączce. Migrenowym bólom głowy mogą towarzyszyć tak zwane zwiastuny oraz aura – ogniskowe objawy neurologiczne, których objawami są mroczki przed oczami, błyski, przywidzenia i zaburzenia widzenia.

Ból głowy w ciąży

Ból głowy w ciąży rzadko bywa skorelowany z innymi zaburzeniami. Najczęściej jest wynikiem zmian hormonalnych, stresu i niewyspania. Zdarza się jednak, że objawia on inne choroby – jeśli staje się przewlekły warto pójść do lekarza, który oceni źródło bólu i określi najlepsze metody leczenia, bezpieczne dla zdrowia kobiety i rozwijającego się płodu.

Sposoby na ból głowy

Najprostszym sposobem na poradzenie sobie z bólem głowy jest odpowiednie nawodnienie organizmu. Wypicie litra chłodnej wody w ciągu godziny pozwoli unormować ból. Podobnie może zadziałać spacer na świeżym powietrzu oraz chodne okłady na czoło. Dobrym pomysłem jest też ciepła kąpiel, która przyspieszy krążenie krwi.

Tabletki na ból głowy

Wśród najpopularniejszych leków przeciwbólowych wskazać można te na bazie paracetamolu, czyli na przykład Apap. To lek o działaniu przeciwbólowym, który pomaga nie tylko na ból głowy, ale też bóle zębów, mięśni czy gardła. Ważna, by nie przyjmować go w razie wypicia alkoholu – może dojść wówczas do toksycznego uszkodzenia wątroby.

Popularne są też leki przeciwbólowe z kwasem acetylosalicylowym, jak np. Aspirin C, Etopiryna czy Kopiryna Działają one przeciwzapalnie i przeciwgorączkowo.

W razie braku środków przeciwbólowych w domowej apteczce można sięgnąć też po leki stosowane w leczeniu przeziębienia i grypy, takie jak Gripblocker czy Grypostop. Zawierają one w swoim składzie wspomniany wcześniej paracetamol, który może pomóc radzić sobie z bólem głowy.

W ofercie internetowej apteki liki24.pl jest wiele innych lekarstw pomocnych na bol głowy. Warto je sprawdzić i wybrać lek najlepszy dla siebie.

Podsumowanie

Ból głowy może mieć wiele postaci. Każda z nich wymaga szczególnego traktowania, każda może też zwiastować poważniejsze choroby, niż tylko jednorazowe dolegliwości bólowe. Jeśli bóle trwają długo i trudno się ich pozbyć, warto skonsultować się z lekarzem.