Ból w prawym podżebrzu. O czym sygnalizuje nam organizm?

Odczuwasz ból i nieprzyjemne dźganie z prawej strony brzucha pod żebrami? Większości z nas nasuwają się kłopoty z wątrobą. Jednak nie zawsze tylko ona odpowiada za ten rodzaj bólu.
Tomasz Kwiatkowski
Tomasz Kwiatkowski 30 listopada, 20205 minut na przeczytanie 35315
Ból w prawym podżebrzu. O czym sygnalizuje nam organizm?

Odczuwasz ból i nieprzyjemne dźganie z prawej strony brzucha pod żebrami? Większości z nas nasuwają się kłopoty z wątrobą. Jednak nie zawsze tylko ona odpowiada za ten rodzaj bólu. Przyczyny mogą być różne i nawet doświadczony lekarz nie jest w stanie "od ręki" wskazać jednoznacznej przyczyny. Musi on zlecić szczegółowe badania, aby dokładnie móc stwierdzić, co wywołuje ból i dyskomfort. W tym artykule postaramy się dowiedzieć, co mówi ból w prawym podżebrzu, a także podpowiemy co robić w takich przypadkach, a czego unikać.

Przyczyny bólu niezwiązane z chorobą

Ból po prawej stronie może nie być związany z chorobą wątroby lub innych narządów. Czasami uczucie mrowienia i ucisku może być spowodowane:

 • szybkim biegiem (zwłaszcza gdy nie ćwiczysz regularnie i nie jesteś do tego przyzwyczajony)
 • u kobiet w czasie ciąży lub przy zbliżającej się miesiączce

Jeżeli wyeliminujesz te możliwości, możesz podejrzewać, że jest to związane z patologią układu wątrobowo-żółciowego, do którego zalicza się wątroba, woreczek żółciowy z drogami żółciowymi lub ze stanem chorobowym innego narządu.

Skąd pochodzi „sygnał bólu”?

Przede wszystkim musisz wiedzieć, że wątroba sama w sobie nie boli, ponieważ nie ma nerwów odpowiedzialnych za ból. Boleć mogą inne narządy, lub ból może być wywołany stanem zapalnym tkanek znajdujących się blisko wątroby.  W wątrobie może boleć jedynie jej krawędź, jednak są to skrajne przypadki, np. gdy cierpisz na marskość wątroby lub zapalenie wątroby.

We wszystkich innych przypadkach ból w prawym podżebrzu wskazuje na problemy z innymi narządami, na przykład:

 • dysfunkcja trzustki
 • wrzody
 • kolki nerkowe
 • zapalenie pęcherzyka żółciowego (z kamieniami lub bez)
 • zaburzenia czynnościowe pęcherzyka żółciowego
 • choroby prawego płuca
 • naruszenie nerwów międzyżebrowych po prawej stronie
 • choroby onkologiczne

Jak widzisz, istnieje szereg chorób, mogących sygnalizować się bólem prawego podżebrza.  W związku z tym tylko szczegółowe badania mogą dać, jasną i prawidłową diagnozę.

Możliwe zachorowania i związane z nimi objawy

Przeanalizujemy teraz bardziej szczegółowo powyższe możliwości.

 1. Zaburzenia pęcherzyka żółciowego. Chory pęcherzyk żółciowy daje między innymi ból w prawym podżebrzu. Jeżeli nie pracuje on prawidłowo, może prowadzić to do zapalenia pęcherzyka żółciowego. Ostre zapalenie może, powodować silny ból z prawej strony. Może on być również odczuwalny na łopatce i ramieniu. Przy problemach z pęcherzykiem żółciowym mogą również pojawić się nudności i wymioty.
 2. Zaburzenia dróg żółciowych. Dolegliwości tej oprócz odczuwalnego bólu, zwykle towarzyszy pogorszenie apetytu, wyraźna gorycz w ustach oraz zły nastrój.
 3. Choroby wątroby (najczęściej zapalenie wątroby). Ostre zapalenie wątroby daje silne odczucie bólu, ale także objawia się wysoką gorączką. Osoba jest osłabiona, a skóra oraz białko oka, przybiera odcień żółty (żółtaczka). Przewlekłe zapalenie wątroby może nie dawać w ogóle objawów. Choroby wątroby często powodują wzdęcia, nietolerancję na tłuste potrawy, nudności oraz powiększenie wątroby (wyczuwalne przez brzuch).
 4. Zapalenie trzustki. Jeżeli choroba jest odmianie ostrej, ból obejmuje obszar dookoła tułowia ("pas") i jest bardziej odczuwalny w górnej części ciała. Typowe objawy ostrego zapalenia trzustki to: wysoka gorączka, silny ból, nudności i wymioty, biegunka (stolec tłuszczowy), wzdęcia. Może wystąpić również nieprzyjemny posmak w ustach.
 5. Choroba nerek. Problemy z nerkami również mogą objawiać się bólem prawego podżebrza, a nawet bólem łopatki. Innym objawem jest częste oddawanie moczu (bolesne), gorączka, obrzęk. Może wystąpić również krwiomocz.
 6. Choroby dwunastnicy. W tym wypadku częściej ból odczuwamy z lewej strony, jednak nie jest to reguła i możemy odczuwać go również w prawym podżebrzu. Innymi objawami są: częste oddawanie gazów, nudności i częste odbijanie.

Jak widzisz nie tylko wątroba, może powodować ten rodzaj bólu. Jeżeli odczuwasz ból i nie przechodzi on po kilku dniach lub jest silniejszy niż początkowo, koniecznie udaj się do lekarza w celu wykonania badań.

Co można, a czego nie można robić?

Jeżeli ból nie jest zbyt silny, możesz wziąć leki przeciwbólowe (Paracetamol, Ibuprom) lub rozkurczowe (No-spa, Buscopan, Drotafemme Forte). Jeśli jest zbyt silny, koniecznie udaj się do lekarza. Jeśli masz kogoś, kto może Cię tam zawieźć, skorzystaj z pomocy, jeśli nie wezwij karetkę. Jeżeli niepokoją Cię objawy, udaj się do lekarza rodzinnego lub gastrologa.

Czego nie należy robić. W tej sytuacji nie maskuj bólu ciepłymi okładami. Jak już wiesz, przyczyny takiego bólu są różne i należy koniecznie znaleźć przyczynę. Jeśli to będzie zwykła kolka nerkowa, ból może zniknąć po wykonaniu ciepłego okładu, ale przyczyna może być dużo poważniejsza, a kojąc ból, możesz narazić się na znaczne pogorszenie zdrowia. Być może potrzebna jest nawet operacja, więc najlepszym rozwiązaniem jest kontakt z lekarzem.

Zapobieganie chorobom wątroby

O wiele łatwiej i taniej jest zapobieganie chorobie niż jej leczenie. Niestety, choć to każdy wie, często ignorujemy to. Nie odżywiamy się zdrowo, a nawet jak wystąpią już lekkie objawy, również nie idziemy do lekarza, czekając, aż samo przejdzie.

Co można zrobić, aby uniknąć problemów z wątrobą? Istnieje wiele zaleceń w tym zakresie, poza tym wszystkie są niezwykle proste:

 • rezygnacja z jedzenia tłustych potraw (fast food, tłuste mięso)
 • ograniczenie alkoholu
 • regularne badania USG brzucha (raz w roku)
 • przy dłuższym stosowaniu antybiotyków, leków hormonalnych  skontrolować stan wątroby. Podczas ich stosowania warto przyjmować leki chroniące wątrobę (np. Heparen)
 • utrzymywać zdrowy tryb życia
 • nie leczyć się na własną rękę, tylko korzystać z wiedzy lekarza

Dbanie o stan wątroby nie jest bardzo trudny. Wątroba ma możliwość samoregeneracji, więc nawet jeśli zachoruje, jest duża szansa na wyzdrowienie. Do nas należy jedynie odpowiednia o nią troska, aby jej nie uszkodzić.

Podsumowanie

Ból w prawym podżebrzu niekoniecznie wiąże się z problemami wątroby. Są najmniej cztery narządy, których schorzenia objawiają się w ten sposób. Dlatego czując ból i dyskomfort koniecznie udaj się do lekarza, aby szybko i odpowiednio zadziałać. Wątroba jak już wiesz, nie boli sama z siebie, więc gdy już odczuwasz ból to pora odwiedzić medyka. I nie ma wymówek.

Choroby innych narządów mogą przebiegać długo w sposób bezobjawowy, więc jeśli pojawią się niepokojące Cię objawy, nie bagatelizuj ich. I pamiętaj - zapobieganie jest prostsze niż leczenie.

Życzymy zdrowia.​