Bóle stawów i mięśni - przyczyny i leczenie

Bóle mięśni i stawów rzadko pojawiają się samoistnie – jeśli już, to jedynie jako reakcja np. na niewygodną pozycję
Tomasz Kwiatkowski
Tomasz Kwiatkowski 17 marca, 20215 minut na przeczytanie 299
Bóle stawów i mięśni - przyczyny i leczenie

Bóle mięśni i stawów rzadko pojawiają się samoistnie – jeśli już, to jedynie jako reakcja np. na niewygodną pozycję. Najczęściej są to zwiastuny problemów zdrowotnych na tle innych chorób – poważniejszych lub mniej poważnych. Niektóre z nich łatwo leczyć środkami przeciwbólowymi, inne wymagają opieki lekarza. Dowiedz się więcej o bólu stawów i mięśni.

Bóle stawów i mięśni – przyczyny i podłoża

Bóle stawów i mięśni są przez specjalistów łączone z innymi schorzeniami. Występują często w przebiegu wielu chorób wirusowych i reumatycznych. Mogą też być ich objawami, których nie należy bagatelizować, ponieważ często pomagają wykryć na wczesnym etapie bardzo istotne schorzenia.

Do najpopularniejszych chorób, które są przyczyną bólów stawów i mięśni należą:

  • grypa: w jej przebiegu bóle są silne a mięśnie osłabione – bardzo utrudnia to codzienne funkcjonowanie. Podobne objawy występują w przeziębieniu, jednak wówczas są nieco lżejsze i mniej uporczywe. Są też krótsze: w grypie trwają przez cały okres choroby, w przeziębieniu jedynie kilka dni;
  • różyczka: bóle towarzyszą pierwszemu okresowi choroby, zwiastują rozwinięcie się choroby. Bólom towarzyszy też stan zapalny gardła, kaszel i katar oraz inne objawy grypopodobne;
  • reumatoidalne zapalenie stawów: również rozpoczną się objawami podobnymi do grypy, dopiero na kolejnych etapach choroby pojawiają się poranne zesztywnienia stawów, obrzęki i tkliwość;
  • ospa wietrzna: bóle mięśni i stawów pojawiają się w towarzystwie biegunki i gorączki. Objawy te poprzedzają wysypkę, która pojawia się około 2 dni po ich wystąpieniu;
  • Niedoczynność tarczycy: najczęściej bóle dotykają wówczas obręczy barkowej i bioder. Utrudnia to poruszanie i higienę, pojawiają się bolesne skurcze mięśni wskutek ruchu lub zimna.

Ból mięśni i stawów może pojawić się też, jeśli w organizmie zabraknie potasu. Jest on odpowiedzialny za prawidłową pracę mięśni (również tych w sercu) – jego niedobór może powodować dolegliwości bólowe.

Bóle stawów i mięśni a nerwica

Pierwsze połączenia stresu z objawami somatycznymi pojawiły się w badaniach w latach 50. ubiegłego wieku. Była to wówczas nowość, jednak praktyka i badania potwierdziły te tezy i rozszerzyły je. Od tego czasu nie ma wątpliwości, że stres może wpływać negatywnie na ludzkie ciało.

Mięśnie i kości łączą się więzadłami i ścięgnami. Stres powoduje napięcie mięśniowe, które przejawia się m.in. osłabieniem tych elementów i ich usztywnieniem, przez co stawy są przeciążone i pojawia się ból. Nerwica może zatem być powodem bólu stawów i mięśni – często wówczas towarzyszą im tez inne nerwicowe objawy jak np. problemy żołądkowe, przyspieszone bicie serca czy wahania apetytu.

Bóle stawów – leczenie objawów i przyczyn

Jeśli ból stawów i mięśni pojawia się wskutek innych jednostek chorobowych, najlepszym sposobem leczenia będzie terapia przyczyny bólu. Jeśli występuje on w przebiegu infekcji, stanu zapalnego, wynikają z urazu lub z nieznanej przyczyny, ale są bardzo dokuczliwe – warto zastosować farmakoterapię.

Rynek obfituje w środki na receptę i bez niej. Większość leków na bóle mięśni i stawów dostępna jest w ofercie liki24.pl. Najlepsze będą niesteroidowe leki przeciwzapalne, które pomogą nie tylko na ból, ale też jego przyczyny. Najczęściej leki te dostępne są w postaci plastrów, maści i tabletek. W przebiegu niektórych chorób leczenie farmakologiczne musi być długotrwałe (np. reumatoidalne zapalenie stawów). Warto wówczas, by było kontrolowane przez lekarza.

Istotna dla powstrzymania bólów stawów i mięśni będzie też odpowiednie fizjoterapia. Stymulujące i rozluźniające masaże pomogą pozbyć się stresu, który również może prowadzić do napięć i bólu lub znacznie nasilać go. Dobrą propozycją jest też krioterapia – zimno doskonale leczy bole w przebiegu chorób reumatoidalnych. Doskonałą formę fizjoterapii są też relaksacyjne spacery.

W pozbywaniu się bólów i ich profilaktyce pomoże też odpowiednia dieta bogata w źródła przeciwutleniaczy, błonnika i białka oraz witamin i minerałów. Zdrowa dieta nie dość, że dostarczy aminokwasów do budowy mięśni i białek potrzebnych do budowy kolagenu, to pozwoli też schudnąć – a otyłość i nadwaga często nasilają bóle mięśniowo-stawowe.

Podsumowanie

Ból mięśni i stawów najczęściej pojawia się w przebiegu chorób. Jeśli leki przeciwbólowe nie pomogą, konieczna będzie wizyta i opieka lekarza, czasem też diagnoza – większość chorób, które mogą przejawiać się bólem mięśni i stawów da się skutecznie leczyć. Odpowiednią farmakoterapię najlepiej dobrze lekarz, doskonałą pomocą będzie też relaks i rozluźnienie. Kto wie, czy to nie najtrudniejsze do osiągnięcia panaceum w tak zabieganym i pełnym stresu świecie.