Co stosować na katar? Jak się go pozbyć?

Katar przychodzi nagle i nieproszony. Na pytanie o to, ile trwa katar, większość odpowie
Tomasz Kwiatkowski
Tomasz Kwiatkowski 06 lipca, 20215 minut na przeczytanie 465
Co stosować na katar? Jak się go pozbyć?

Katar przychodzi nagle i nieproszony. Na pytanie o to, ile trwa katar, większość odpowie, że tylko tydzień i aż siedem dni – a co jeśli pojawił się w przeddzień ważnej konferencji czy rodzinnej uroczystości? Jakie działania podjąć i jakie leczenie zastosować, by szybko pozbyć się kataru? Czy istnieją metody, by doraźnie pozbyć się kataru w jeden dzień?

Jak szybko pozbyć się kataru?

By pozbyć się kataru, należy ocenić jego typ. Istnieją trzy podstawowe: wirusowy, bakteryjny i alergiczny. Najczęstszym jest ten pierwszy, pojawia się w przebiegu przeziębienia i jest sygnałem, że organizm walczy z chorobotwórczymi drobnoustrojami. Pojawienie się obrzęku nosa to dodatkowy dowód na walkę, toczącą się w organizmie: krew transportuje w to miejsce komórki układu odpornościowego, który ma za zadanie neutralizować drobnoustroje, przedostające się do układu oddechowego.

Katar alergiczny najczęściej jest przewlekły, towarzyszy mu zaczerwienienie nosa, kichanie i suchy kaszel. Najczęściej występuje sezonowo, w okresach pylenia roślin, lub całorocznie, jeśli alergenem jest np. kurz albo zwierzęta domowe.

Chociaż funkcją kataru jest utrzymać organizm w zdrowiu, warto jednak pomóc mu w walce. Wpływ na podjęcie dodatkowych działań ma uciążliwość objawu oraz to, że jego zbagatelizowanie może powodować poważne komplikacje: zapalenie zatok czy nawet oskrzeli lub płuc.

Po pierwsze: należy zadbać o higienę nosa w trakcie kataru. Należy często wydmuchiwać nos, bo zalegająca wydzielina jest dobrym środowiskiem rozwoju dla bakterii, które mogą potem powodować problemy zdrowotne. Warto pamiętać, aby wydmuchiwać obie dziurki nosa po kolei – jeśli robimy to obiema dziurkami naraz, powstające ciśnienie może popychać wydzielinę do zatok, co nie tylko sprzyja rozwojowi infekcji, ale też utrudnia pozbycie się kataru.

Skutecznym wsparciem w leczeniu kataru jest też odpowiednie nawodnienie organizmu. Płyn rozrzedza wydzielinę i ułatwia pozbywanie się jej. Doskonale zadziała herbata z imbirem, cytryną i miodem. Na katar dobrze jest wypić kubek domowego rosołu – dzięki niemu nawilży się śluzówka nosa. W walce z katarem pomoże też zwiększenie wilgotności powietrza poprzez zastosowanie odpowiednich urządzeń czy chociażby zawieszenie zbiornika z wodą na grzejniku.

Pomocne w leczeniu kataru są też inhalacje – ziołowe opary rozrzedzają wydzielinę, łagodzą podrażnienie śluzówki i udrażniają drogi oddechowe. Dobre rezultaty daje zastosowanie olejku eukaliptusowego oraz suszonego rumianku, mięty, lawendy i szałwii.

Jak pozbyć się kataru w jeden dzień?

Pokonanie kataru w jeden dzień jest raczej niemożliwe. Jeśli jednak chcemy podjąć próbę ze względu na ważną uroczystość czy konferencję przypadającą niebawem, warto rozpocząć intensywną terapią, w której skład wejdą zarówno domowe sposoby na katar, jak i sprawdzone medykamenty.

Opisane wcześniej inhalacje, nawilżenie domu oraz dbałość o higienę należy wzbogacić o wygrzanie się w ciepłym łóżku. Podniesienie temperatury ciała pozwoli organizmowi efektywniej walczyć z drobnoustrojami. Warto wypróbować też odpowiednie leki przeciwdziałające przeziębieniu i zakażeniom bakteryjnym. Popularne farmaceutyki, które wielu z nas ma w domu to np. Eloprine czy Groprinosin. Wśród najskuteczniejszych leków na receptę warto podkreślić np. Zinnat. Jest jednak wiele innych, które mogą pomóc w leczeniu kataru – większość z nich oferuje internetowa apteka liki24.pl.

Co na katar u dziecka?

Jeśli katar występuje u dziecka, warto stosować podobne leczenie co u dorosłych: dbać o higienę małego noska lub podkreślać jej znaczenie wobec większego dziecka. Można proponować też inhalacje, nawilżać wnętrze domu oraz stosować wybrane i dopasowane leki – trzeba pamiętać, by nie korzystać z nich na własną rękę, najlepiej skonsultować się z lekarzem. Godne polecenia są jednak leki takie jak aerozol Nasivin Kids czy maść majerankowa do smarowania nosa. 

Co na katar w ciąży?

Kobiety w ciąży musza zwracać baczna uwagę na stosowane preparaty i przyjmowane leki. Nie wszystko, co mogą przyjmować inni, będzie odpowiednie dla kobiet spodziewających się dziecka. Do takich produktów należy np. olejek tymiankowy, który nie jest wskazany u kobiet w ciąży i osób z nadciśnieniem tętniczym. Warto jednak stosować maść majerankową, o której wspominaliśmy wcześniej – jest to na tyle naturalny produkt, że nie będzie wpływał negatywnie na rozwój płodu. Warto też stosować domowe sposoby, o których mowa była wyżej. Leki czy antybiotyki powinny być ostatecznością i koniecznie należy skonsultować je z lekarzem.

Podsumowanie

Katar bardzo przeszkadza w codziennym życiu, jednak wcale nie tak trudno go okiełznać. Nowoczesne lekarstwa oraz wiedza na temat mechanizmów jego powstawania i działania pozwala wybrać najlepsze metody przeciwdziałania mu. Wybierz sposoby najlepsze dla Ciebie i poradź sobie z katarem najszybciej, jak to możliwe.