Jak skutecznie leczyć trądzik

Trądzik to niemal kolejna choroba cywilizacyjna. W okresie dojrzewania dotyka wszystkich
Tomasz Kwiatkowski
Tomasz Kwiatkowski 15 lutego, 20219 minut na przeczytanie 633
Jak skutecznie leczyć trądzik

Trądzik to niemal kolejna choroba cywilizacyjna. W okresie dojrzewania dotyka wszystkich, potem bardzo często pojawia się jako odpowiedź alergiczna na złej jakości jedzenie czy inne alergeny. Czy da się go leczyć? Jakie leki bez recepty zastosować na trądzik, by pozbyć się go lub zminimalizować objawy?

Trzy najczęstsze rodzaje trądziku

Trądzik niejedno ma imię – codzienne przekonuje się o tym tysiące ludzi dotkniętych tym problemem. Wyróżnić można co najmniej 6 rodzajów trądziku, spośród których trzy są najczęstsze i sprawiają bardzo wiele problemów.

Najlepsze leki na trądzik młodzieńczy

Trądzik młodzieńczy to reakcja skórna pojawiająca się w okresie dojrzewania u młodych chłopców i dziewcząt. Ma związek ze zmianami gospodarki hormonalnej dojrzewającego ciała. Głównymi odpowiedzialnymi są androgeny, które odpowiadają m.in. za owłosienie ciała, ale powodują też aktywizację gruczołów łojowych. Wynikiem tego dochodzi do nadmiernej produkcji łoju i na powierzchni skóry powstawać zaczynają zaskórniki, grudki i krostki.

Trądzik w znakomitej większości mija samoczynnie, nie pozostawiając na twarzy śladów. Jeśli jednak o skórę nie zadbano odpowiednio i zmiany skórne próbowano wyciskać, mogą pojawić się niewielkie blizny. Wpływ na ich pojawianie się ma zakażenie ran po zmianach bakteriami rezydującymi na powierzchni skóry. Zabezpieczyć przed tym powinna higiena i korzystanie z odpowiednich leków zamiast wyciskania zmian.

Leczenie trądziku młodzieńczego obejmuje preparaty miejscowe i doustne. Najczęściej są to antybiotyki i retinoidy, cięższe postacie trądziku mogą wymagać także terapii izotretynoiną. Dziewczęta i kobiety z nadmiernym łojotokiem, nadmiernym owłosieniem czy łysieniem często muszą korzystać z leczenia hormonalnego, np. w postaci antykoncepcji hormonalnej.

Leki na trądzik różowaty – jak wybrać najlepszy?

Jak skutecznie leczyć trądzik

Nie do końca znane są dokładne powody pojawiania się trądziku różowatego, jednak wśród przyczyn z całą pewnością można wskazać:

 • nadmierny łojotok,
 • zaburzenia gospodarki hormonalnej,
 • nieodpowiednią pielęgnację skóry i problemy z nadprodukcją łoju,
 • czynniki pogodowe: wahania temperatury, promieniowanie UV,
 • genetyczne predyspozycje,
 • drobnoustroje,
 • alkohol,
 • ostre przyprawy.

Trądzik różowaty rozwija się w czterech stadiach. Pierwsze to postać naczyniowo-rumieniowa: objawia się ona pojawiającym się nagle lub stałym rumieńcem w środkowej części twarzy. Czasem pojawiają się też teleangiektazje, zwane pajączkami. Drugie stadium to postać grudkowo-krostkowa. Pojawiają się najczęściej na policzkach, czole i brodzie i przypominają często zwykły trądzik młodzieńczy – nie występują tu jednak zaskórniki.

W trzeciej postaci, przerostowej, do rumienia i wykwitów dołącza obrzęk skóry, prowadzący do zgrubienia tkanki łącznej, w której formują się guzki. Prowadzi to do zniekształcenia miękkich tkanek twarzy. Zależnie od wystąpienia zniekształceń, noszą one różne nazwy – najczęściej zdarzają się te w obrębie nosa u mężczyzn, są to rhinophymy.

Czwarte stadium to postać oczna. Często pojawia się wcześniej niż jakiekolwiek zmiany skórne i obejmuje problemy z oczami – dolegliwości ze strony spojówek, światłowstręt czy wrażenie ciała obcego w oku. W najgorszym wypadku postać ta prowadzi do ślepoty.

Trądzik różowaty pojawia się też w wariancie ziarniniakowatym. Powstają wówczas brunatno-brązowe grudki w dolnych częściach powiek lub na policzkach. Skóra może dawać objawy stanu zapalnego. Drugi wariant, piorunujący, najczęściej pojawia się gwałtownie u kobiet. Wykwity mają postać grudek i guzków wypełnionych ropą. Pojawia się też nadmierny łojotok i obrzęk twarzy, a po zmianach bardzo często pozostają blizny.

W leczeniu trądziku różowatego stosuje się najczęściej działania miejscowe i stosuje substancje bakteriobójcze i przeciwzapalne, najczęściej:

 • metronidazol,
 • iwermektyna
 • erytromycyna,
 • retinoidy

Trądzik różowaty w postaci grudkowo-krostkowej może zdarzyć się, że konieczne będzie wdrożenie antybiotykoterapii opartej o tetracyklin lub makrolidy.

Silny lek na trądzik ropowniczy

Trądzik ropowniczy to jeden z ciężkich rodzajów trądziku. Objawia się licznymi zaskórnikami i ropnymi wypryskami pojawiającymi się najczęściej na twarzy, plecach i klatce piersiowej. Trudno je ukryć, utrzymują się bardzo długo i często powodują powstawanie nieestetycznych blizn.

Źródłem występowania trądziku ropowniczego są problemy hormonalne, dlatego najczęściej występuje u młodzieży w wieku dojrzewania – równie często u obu płci. Wpływ na to mają androgeny i testosteron, które razem pobudzają gruczoły łojowe i odpowiadają za produkcję sebum. Gruczoły zapychają się i są atakowane przez bakterie, wskutek czego powstają bolesne i swędzące torbielowate wypryski wypełnione ropą. Nie wolno ich wyciskać ani naruszać, ponieważ mogą rozprzestrzeniać się po skórze.

Leczenie trądziku ropowiczego przeprowadza się jedynie pod bacznym okiem dermatologa, ponieważ jest długotrwale i trudne. Najczęściej wykorzystuje się antybiotyki i retinoidy – dostępne jedynie na receptę. Stosowane są miejscowo i doustnie, ich zadaniem jest pobudzanie odporności skóry i jej regenerowanie. Antybiotyki wymagają też stosowania leków osłonowych, a terapia może trwać nawet kilka miesięcy.

Dodatkowo, w konsultacji z lekarzem, warto stosować dodatkowe środki: niektórzy pacjenci wskazują na dobre efekty stosowania maści cynkowej czy ichtiolowej. Dobrym wsparciem mogą okazać się też kosmetyki drogeryjne z naturalnymi kwasami owocowymi. Trzeba też pamiętać o dostarczaniu do organizmu witamin, zwłaszcza A, B, D, E i K.

Skuteczny lek na trądzik bez recepty – gdzie szukać pomocy?

Leki bez recepty na trądzik są skuteczne na wczesnych stadiach chorób. Pomagają radzić sobie z zaskórnikami, krostkami czy powstającymi grudkami. Jeżeli choroba jest bardziej zaawansowana, konieczne staje się wdrożenie leczenia pod okiem lekarza, z zastosowaniem leków dostępnych jedynie na receptę.

By jednak pomóc sobie w łagodnym przebiegu objawów, można stosować lekarstwa, w których substancje czynne to np.

 • kwas azelainowy – działa przeciwzapalnie, bakteriostatycznie, zatrzymuje też wzrost melanocytów, przez co używa się go też w terapii przebarwień skóry. Wykorzystuje się go miejscowo, można go też stosować do trądziku w postaci zaawansowanej. Jest też jedynym w Polsce, zarejestrowanym lekiem na trądzik różowaty, jednak większość tych preparatów jest wydawana na receptę,
 • kwas salicylowy – zabezpiecza przed bakteriami, grzybami, działa też przeciwzapalnie,
 • pirydoksyna (B6) – powstrzymuje łojotok,
 • ryboflawina (B2) – reguluje pracę gruczołów łojowych,
 • tlenek cynku – wysusza skórę, co pomaga na problemy z przetłuszczaniem się,
 • nadtlenek benzoilu – lek przeciwbakteryjny, przeciwzapalny, zatrzymując łojotok i świąd, używany miejscowo.

Podsumowanie

Wiele jest rodzajów trądziku. Często jest to choroba przewlekła, przez co jej leczenie jest długotrwałe i wiąże się raczej z okresami zaostrzeń i remisji, niż całkowitym wyzdrowieniem. W radzeniu sobie z objawami trądziku pomocnych jest wiele lekarstw bez recepty. Są one źródłem substancji aktywnych, które działają antybakteryjnie, wysuszają skórę i regulują pracę gruczołów odpowiedzialnych za wydzielanie sebum. Wiele z nich zawiera oferta leków przeciwtrądzikowych bez recepty liki24.pl. Pomogą one zarówno na wczesnych stadiach różnych rodzajów trądziku, jak i przy miejscowym leczeniu cięższych zmian. Pomóż swojej skórze i sobie już dzisiaj, pamiętaj jednak, że nasz artykuł nie zastąpi Ci wizyty u specjalisty i objęcia profesjonalną opieką i leczeniem.