Leki na ból ucha - jakie na zapalenie ucha i bez recepty

Ból ucha najczęściej jest objawem zapalenia ucha, wywoływanego przez wirusy i bakterie
Tomasz Kwiatkowski
Tomasz Kwiatkowski 21 kwietnia, 20215 minut na przeczytanie 4048
Leki na ból ucha - jakie na zapalenie ucha i bez recepty

Ból ucha najczęściej jest objawem zapalenia ucha, wywoływanego przez wirusy i bakterie. Jego leczenie wymaga jednak wizyty u lekarza, który najlepiej rozpozna przyczyny bólu i zaproponuje leczenie. Jakie substancje pomagają leczyć problemy z uszami i czy kobiety w ciąży oraz dzieci mogą korzystać z tego leczenia? Opowiemy o tym poniżej.

Krople na ból ucha – kiedy je stosować?

Ból ucha może pojawić się nagle – to jeden z tych najbardziej nieznośnych i uprzykrzających bóli. Warto szybko podjąć decyzję o jego leczeniu i umówić się na wizytę do lekarza, który sprawdzi przyczynę powstawania bólu. Najczęściej stosuje się odpowiednie preparaty w formie łatwych w stosowaniu miejscowym kropel – zależnie od schorzenia, leczenie może być jednak inne.

Zapalenie ucha leki

Zapalenie ucha to najczęstsza z przypadłości. Stan zapalny atakuje ucho środkowe za sprawą bakterii. Do najpopularniejszych lekarstw stosowanych w zapaleniu ucha należą:

  • amoksycylina – antybiotyk, który leczy zapalenie ucha przyczynowo,
  • klotrimazol – preparat przeciwgrzybiczny,
  • olej kamforowy – pomaga poprawić samopoczucie pacjenta, stosowany jako maść na zapalenie ucha lub substancja aktywna okładów na chore ucho,
  • salicylan choliny – pomaga pozbyć się wydzielin z ucha i zmniejsza stan zapalny, najczęściej występuje jako krople na zapalenie ucha,
  • chlorowodorek ksylometazoliny – znosi obrzęk.

Zastosowanie preparatów z tymi substancjami z pewnością przyniesie efekty. Warto przejrzeć zasoby apteki internetowej Liki24 w poszukiwaniu odpowiednich produktów na ból i zapalenie ucha. Są tam nie tylko produkty bez recepty, ale też te, których używanie wymaga kontroli i zaleceń lekarza.

Powyższe substancje aktywne znajdują się zarówno w preparatach na receptę, jak i w kroplach do uszu z antybiotykami bez recepty. Stosowanie takich medykamentów może być potencjalnie niebezpieczne, ponieważ niekontrolowane zażywanie antybiotyków przynosi często różne, pozornie niewidoczne, efekty uboczne. Warto zatem wybierać krople na ból ucha bez recepty dokładnie poznając treść ulotki i przestrzegając zawartych tam zaleceń.

Leki na zapalenie ucha bez recepty

Decydując się na leczące zapalenie ucha leki bez recepty, należy dokładnie zapoznać się z ich składem. Wiele dostępnych na rynku preparatów nie ma udowodnionego działania – jeśli ból nie jest uporczywy i chcemy spróbować wyleczyć go samemu, należy poznać substancje aktywne i wybrać odpowiednie lekarstwa. Zawsze jednak najlepsza będzie wizyta u lekarza i skorzystanie z leków, które on zaleci po przeprowadzeniu wywiad i badania.

Jakie leki na ból ucha w ciąży?

Kobiety w ciąży, cierpiące z powodu bólu ucha powinny od razu udać się na konsultację do laryngologa. Samodzielny wybór leków przeciwbólowych może być groźny dla rozwoju płodu (dozwolony jest jedynie paracetamol), a najlepszą gwarancją wyleczenia przyczyny bólu ucha, jest poznanie jej.

Lekarz przeprowadzi bezbolesne badanie, w wyniku którego dobierze leczenie – najczęściej preparat, który zaleci, będzie zawierał amoksycylinę. Pozwoli ona pozbyć się choroby w ciągu 5-10 dni, bez szkody dla płodu.

Leki na ból ucha dla dzieci – czy są bezpieczne?

Ból ucha u dzieci najczęściej ma związek z zapaleniem ucha środkowego. Fizjologiczna budowa ucha, m.in. za sprawą krótszej trąbki, powoduje, że chorobotwórcze drobnoustroje szybciej i łatwiej ostają się do wnętrza, powodując ból ucha. Leki stosowane w tej sytuacji muszą być dopasowane do potrzeb małego pacjenta przez lekarza – najczęściej będą to antybiotyki. W lżejszym przebiegu choroby wystarczą krople do uszu dla dzieci bez recepty oraz leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Ulgę przyniosą też ciepłe okłady.

Jeżeli jednak dziecko często choruje na zapalenie ucha, warto udać się do alergologa, by wykluczyć podłoże alergiczne lub wdrożyć odpowiednią terapię uczulenia.

Podsumowanie

Zapalenie ucha środkowego jest najczęstszym powodem występowania bólu ucha. Wyleczenie schorzenia maściami, olejkami i kroplami jest łatwe i szybkie, jeśli terapia kierowana jest przez doświadczonego lekarza, który wie jak najlepiej pomóc choremu i dopasuje odpowiednie farmaceutyki.