Łupież - jak powstaje i jak leczyć?

Złuszczanie skóry głowy jest naturalnym procesem i niewielkie ilości białych płatów nie powinny martwić
Tomasz Kwiatkowski
Tomasz Kwiatkowski28 maja, 20215 minut na przeczytanie 5
Łupież - jak powstaje i jak leczyć?

Złuszczanie skóry głowy jest naturalnym procesem i niewielkie ilości białych płatów nie powinny martwić. Jednak, gdy naskórek wręcz sypie się z głowy i jest nadmiernie zauważalny np. na ubraniach możliwe, że mamy do czynienia z chorobą skóry – łupieżem. W zależności od przyczyny wstydliwe i nieprzyjemne dolegliwości można skutecznie eliminować środkami na łupież.

Skąd się bierze łupież?

Rodzajów łupieżu jest kilka. Wyróżnia się m.in. łupież pstry, łojotokowy czy biały. Przyczyn i czynników sprzyjających powstawaniu tej choroby skóry jest wiele. Niemniej najczęstszym powodem występowania jest grzyb – drożdżak Malassezia furfur. Istnieje również wiele innych czynników, które sprzyjają powstawaniu łupieżu np. zaburzenia hormonalne, nieprawidłowa pielęgnacja włosów i skóry głowy, osłabiony układ odpornościowy, zła dieta czy używanie ciężkich środków do stylizacji fryzur.

Zwykły łupież (biały, suchy) występujący na skórze głowy objawia się drobnymi i suchymi płatkami złuszczającego się naskórka. W formie nasilonej mogą pojawić się strupy. Ponadto w związku ze wzmożonym łojotokiem może zmienić się w łupież tłusty. Wtedy złuszczanie naskórka może być intensywne. Dodatkowo na ogół pojawia się świąd, a strupy przybierają kolor żółty.

Dostrzegając tego rodzaju objawy ze strony skóry głowy, należy na początku zmienić środki, którymi myje się głowę. Preparatów przeciwłupieżowych na rynku jest dziś bardzo wiele. Wiele szamponów na łupież dostępnych jest bez recepty. Silniejsze preparaty przepisywane są na receptę. Oba rodzaje można kupić zarówno online, jak i w aptekach stacjonarnych.

Jaki szampon przeciwłupieżowy wybrać?

Skuteczny szampon przeciwłupieżowy powinien zawierać ketokonazol. Jeżeli łupież objawia się łagodnymi zmianami, zdarza się, że sam dobór szamponu może naprawdę pozbyć się problemu. Trzeba go tylko odpowiednio dobrać. Przykładem może być szampon leczniczy Nizax Activ czy Zoxin-med. Preparaty te stosuje się w łupieżu zwykłym, łojotokowym, a także łupieżu pstrym powodowanym zakażaniem Pityriasis versicolor.

Przepisane środki przeciwłupieżowe zależą od diagnozy i decyzji lekarza. Niemniej wyróżnia się także silne szampony na łupież na receptę. Jednym z nich jest np. Clobex, którego substancją czynną jest propionian klobetazolu należący do kortykosteroidów.

Inne leki i preparaty na łupież

Niewątpliwie najpopularniejsze preparaty na łupież to szampony. Jednak środków i leków na problem nadmiernego łuszczenia się skóry głowy jest znacznie więcej. Wyróżnia się m.in. przeciwłupieżowe ampułki, kremy, maści, a także leki przeciwgrzybicze. Ampułki, odżywki i kremy na łupież często zawierają takie substancje jak:

  • kwas salicylowy
  • siarczek selenu
  • olejek z drzewa herbacianego
  • ekstrakt z opuncji
  • ekstrakt z kakao
  • ekstrakt z wierzby

Domowe sposoby na łupież

Zwolennicy medycyny naturalnej sięgają też po domowe sposoby na leczenie łupieżu. Umożliwiają to różne zioła i rośliny, z których sporządza się naturalne płukanki. W tym wypadku sprawdzą się takie dary natury jak: pokrzywa, rumianek, tymianek, nagietek czy skrzyp polny. Napar należy sporządzić z kilku łyżek suszu i zalać ok. 1 litrem wrzącej wody. Wystudzonym płynem można przepłukać umyte wcześniej włosy.

Z kolei maseczka z jaja kurzego czy wcierka z soku cytrynowego sprawdzą się, jako domowy sposób na łupież tłusty. Natomiast maskę z oleju kokosowego, oliwy z oliwek czy jogurtu naturalnego można zastosować w przypadku łupieżu suchego.