Metaliczny posmak w ustach - przyczyny, sposoby na jego usunięcie

Czy twoje usta smakują tak, jakbyś przeżuwał stare monety?
Tomasz Kwiatkowski
Tomasz Kwiatkowski 14 stycznia, 20215 minut na przeczytanie 852
Metaliczny posmak w ustach - przyczyny, sposoby na jego usunięcie

Czy twoje usta smakują tak, jakbyś przeżuwał stare monety? Jest na to medyczne określenie: zaburzenia smaku, stan, który może sprawić, że Twoje usta będą miały metaliczny, słony lub jełczały smak.

Przyczyny metalicznego posmaku

Wiele przyczyn metalicznego posmaku w ustach jest łagodnych i samoistnie ustępuje. Jednak zanim to nastąpi, jest bardzo denerwujące, a ty z pewnością zastanawiasz się nad przyczyną  takiego stanu. Oto dziewięć możliwych powodów, dlaczego odczuwasz metaliczny posmak w ustach.

Lekarstwa

Antybiotyki (w tym tetracyklina i amoksycylina), lit (stosowany w leczeniu zaburzeń psychicznych), niektóre leki nasercowe i allopurynol (stosowany w leczeniu dny moczanowej i kamieni nerkowych) - wszystkie te leki powodują metaliczny posmak w ustach.

Mogą one psuć smak na różne sposoby. Jedne powodują suchość w ustach, w związku z czym zaburzony jest smak poprzez zmniejszenie wydzielanej śliny. Inne leki z kolei, mogą zawierać metale wydalane ze śliną, stąd odczucie metalicznego posmaku. Jeszcze inne mogą zaburzać sygnały wysyłane przez kubki smakowe do mózgu i to też może objawiać się takim odczuciem.

Niektóre multiwitaminy mogą zawierać dużą ilość metali, które powodują zaburzenia smaku, poprzez zaburzenia kanałów jonowych, które sygnalizują nasze odczucie smaku.

Metaliczny posmak - zła higiena jamy ustnej

Krótkie, niedokładne mycie zębów, a nawet niecodzienne ich mycie oraz brak nitkowania powoduje nie tylko śmierdzący oddech i próchnię. Z biegiem czasu może rozwinąć się zapalenie dziąseł, które może powodować infekcje, takie jak zapalenie przyzębia. W wyniku infekcji może dojść do zmniejszenia dopływu krwi do języka, zablokowania kubków smakowych lub zmniejszenia wydzielania śliny, co również wpływa na kubki smakowe i prowadzi do pogorszenia smaku.

Infekcja zatok

Wraz z katarem, bólem gardła, przeziębieniem, często dochodzi do zapalenia zatok. Może to również powodować metaliczny smak w ustach. Obrzęk i zatykanie przewodów ślinowych może upośledzać przepływ śliny. Zmniejszenie wydzielania śliny może spowodować uszkodzenie kubków smakowych.

Uraz głowy

Uraz głowy może spowodować bezpośrednie uszkodzenie nerwów, które kontrolują nasz zmysł smaku i węchu. Wszelkie zmiany w tych nerwach mogą spowodować trwałe zmiany w naszej percepcji.

Choroby neurologiczne, takie jak stwardnienie rozsiane i porażenie Bella mogą również wpływać na zmysł smaku organizmu, zaburzając centralny układ nerwowy.

Metaliczny posmak, a leczenie nowotworu

Zarówno promieniowanie, jak i chemioterapia mogą zmienić zmysł smaku. Dzieje się tak, gdy leki przeciwnowotworowe są wstrzykiwane do krwiobiegu, a także dostają się do śliny.

Jesteś palaczem

Palenie również zaburza odczuwanie smaku. Wszystkie szkodliwe substancje, które znajdują się w papierosach, wpływają na jakość odczuwania smaku. Niszczą one zdolność kubków smakowych do regeneracji, co może powodować metaliczny posmak - lub całkowicie osłabiać smak.

Cierpisz na refluks

To uczucie pieczenia, które odczuwasz, gdy masz zgagę, jest spowodowane przez kwasy żołądkowe wchodzące z powrotem do przewodu pokarmowego. Czasami mogą dotrzeć do ust. Kiedy kwaśne enzymy trawienne w żołądku mają pomóc w trawieniu, refluks powoduje, że dostają się one do gardła, ust i może to uszkodzić kubki smakowe, co spowoduje uczucie metalicznego posmaku.

Jesteś w ciąży

Jedną z powszechnych wczesnych oznak ciąży jest nagła niechęć do niektórych pokarmów. Podobnie, gwałtowny wzrost hormonów, których doświadczasz, może również zaburzać smak i możesz odczuwać taki posmak w ustach.

Jak pozbyć się metalicznego smaku w ustach?

Istnieje kilka strategii, które pomagają zmniejszyć objawy metalicznego smaku.

Nie używaj metalowych przyborów

Staraj się unikać używania metalowych sztućców podczas posiłków. Metalowe łyżki, widelce i butelki ze stali nierdzewnej mogą pogorszyć metaliczny smak.

Zmień menu

Ogranicz spożycie żywności o metalicznym lub gorzkim smaku. Przykładami mogą tu być: czerwone mięso, kawa lub herbata. Wybieraj pokarmy wysokobiałkowe o łagodnym smaku, takie jak kurczak, ryby, nabiał i jajka.

Zadbaj o higienę jamy ustnej

 

W przypadku zaburzeń smaku ważne jest zachowanie dobrych nawyków pielęgnacyjnych. Często myj zęby, używaj płynu do płukania ust i nie zapomnij o nitkowaniu.

Gumy i krople

Pomocne może być żucie gumy bez cukru lub stosowanie kropli o kwaśnym smaku.

Lekarstwa

Możesz również zakupić tabletki do ssania Halitomin, które doskonale odświeżą Twój oddech i zmniejszą uczucie metalicznego posmaku.

Najtańsze leki znajdziesz w naszej wyszukiwarce tanich leków z dostawą do domu.