Nadciśnienie - powody, leki i sposoby leczenia

Każdy zna kogoś, kto ma nadciśnienie – nie jest to jedynie opinia, to fakt
Tomasz Kwiatkowski
Tomasz Kwiatkowski 25 lutego, 20216 minut na przeczytanie 518
Nadciśnienie - powody, leki i sposoby leczenia

Każdy zna kogoś, kto ma nadciśnienie – nie jest to jedynie opinia, to fakt. Nawet co trzeci Polak choruje na nadciśnienie, często nie zdając sobie z tego sprawy. Nadciśnienie tętnicze to choroba, w przebiegu której wzrasta ciśnienie krwi w układzie krwionośnym organizmu. Podczas mierzenia ciśnienia otrzymujemy wynik w postaci dwóch liczb. Pierwsza określa ciśnienie skurczowe – wartość w granicach normy wynosi mniej niż 140 mmHg. Druga liczba to ciśnienie rozkurczowe – u zdrowej osoby nie przekracza 90 mmHg.

Nadciśnienie pierwotne – powody wystąpienia choroby

Przyczyn nadciśnienia jest wiele i zmieniają się w zależności od rodzaju choroby. Może ona bowiem występować pod kilkoma postaciami.

Nadciśnienie pierwotne to schorzenie, które pojawia się bez skonkretyzowanej przyczyny. Podejrzewa się, że ma na nie wpływ czynnik genetyczny, otyłość oraz zaburzenia regulacji wyższych ośrodków nerwowych. Rozwój nadciśnienia obserwuje się również o osób nadmiernie spożywających sól. Zawarty w niej sód podnosi ciśnienie krwi – częściej jednak wpływ ten obserwuje się u kobiet, niż u mężczyzn.

Rozpoznanie nadciśnienia następuje najczęściej przy mierzeniu ciśnienia, np. podczas badań okresowych w miejscu pracy lub szkole. Diagnoza musi być oparta o wielokrotnie przeprowadzone badanie, które pomaga stwierdzić, czy zmiana ciśnienia ma charakter przejściowy, czy może stały. Na tej podstawie łatwiej jest zdiagnozować schorzenie, określa się jeden z okresów nadciśnienia pierwotnego: okres nadciśnienia chwiejnego oraz okres nadciśnienia utrwalonego.

Nadciśnienie a nerwica

Źródłem nadciśnienia mogą być też zaburzenia na tle nerwicowym. Najczęściej pochodzą one z problemów, wynikających z sytuacji stresowych, do których należą:

 • kłopoty rodzinne,
 • stres związany z pracą,
 • napięcie psychiczne,
 • stałe poczucie odpowiedzialności.

Nadciśnienie wtórne – przyczyny

Nadciśnienie - powody, leki i sposoby leczenia

Przebieg nadciśnienia wtórnego nazywa się również objawowym, ponieważ samo w sobie nie stanowi choroby, jest bowiem wywołane przez inne schorzenie. Wśród dolegliwości, które mogą powodować nadciśnienie wtórne wyróżnić można:

 • choroby rzadkie, czyli: zespół Cushinga, nadczynność tarczycy, anemię, nadczynność przytarczyc, wrodzony przerost nadnerczy, zespół Guillaina-Barrégo.
 • Choroby i okoliczności częste, np. zespół Conna, zweżenie tętnic nerkowych, bezdech senny, przyjmowanie glikokortykoidów oraz NLPZ a także doustna antykoncepcja.

Nadciśnienie wtórne w przebiegu różnych chorób ma nieco inny mechanizm powstawania: np. w przebiegu choroby Conna do nadciśnienia prowadzi zwiększona produkcja aldosteronu. Takie nadciśnienie nie jest podatne na farmakoterapię stosowaną w leczeniu pierwotnego nadciśnienia.

Rozpoznać wtórne nadciśnienie można na podstawie charakterystycznych objawów, wśród których są m.in.:

 • brak odpowiedzi choroby na leczenie lekarstwami,
 • objawy towarzyszące: tachykardia, nadmierna potliwość
 • powiększenie jam serca,
 • ciśnienie wyższe niż 180/110 mmHg,
 • choroby nerek w rodzinie.

Rodzaje leków na nadciśnienie

Leczenie nadciśnienia musi odbywać się pod ścisłą kontrolą lekarza, który w razie potrzeby zmieni zalecenia, biorąc pod uwagę wszystkie ewentualne zmiany stanu chorego. Nie należy przy tym próbować wdrażać leczenia na własną rękę – każdy preparat musi dobrać lekarz w odpowiedniej dawce, której skuteczność potwierdzi dokładna obserwacja.

Leki na nadciśnienie tętnicze występują w kilku postaciach. Pierwsze z nich są związane z angiotensyną. To związek obecny w organizmie ludzkim, który pod wpływem konwertazy angiotensyny zmienia się w angiotensynę II. Ta, łącząc się z odpowiednim receptorem, może powodować zwężenie naczyń krwionośnych, co podnosi ciśnienie. Blokowanie enzymu, a także spadek ciśnienia, powodują substancje takie jak chinapryl, kaptopryl, lizynopryl, enalapryl. Nadciśnienie związane z angiotensyną można blokować też lekami blokującymi jej dostęp do receptorów. Substancje czynne w tych lekach to m.in. kandesartan, telmisartan, losartan, walsartan. 

Inne lekarstwa powstrzymujące nadciśnienie to blokery kanału wapniowego, które powodują rozszerzanie się naczyń krwionośnych. Jony wapnia odgrywają ważną rolę w zwężaniu naczyń, dlatego ich zablokowanie pozwala rozkurzyć je i zmniejszyć ciśnienie. Substancje odpwoedzialne za takie działanie leków to: lacydypina, nitrendypina, lerkanidypina i amlodypina.

Kolejną grupą leków działających na nadciśnienie są beta-blokery. Ze względu na ich szerokie zastosowanie i działanie zmniejszające aktywność układu nerwowego, znalazły zastosowanie również w leczeniu nadciśnienia. Beta-blokery, które są przepisywane osobom chorym na nadciśnienie, to m.in.:

 • nebiwolol,
 • bisoprolol,
 • betaksolol,
 • karwedilol.

Diuretyki powodują zwiększone wydzielanie moczu, przez co zmniejsza się w organizmie objętość płynów ustrojowych, w tym także krwi. Dzięki temu spada ciśnienie.

Leki diuretyczne, stosowane w terapii nadciśnienia, to m.in.:

Leki na nadciśnienie bez recepty

Leczenie nadciśnienia powinno odbywać się pod okiem lekarza, może on jednak zalecić stosowanie suplementów i leków dostępnych bez recepty. W terapii nadciśnienia pomocne są napary z jemioły, głogu, ruty i aronii oraz preparaty ze spiruliną. Zawarte w nich substancje wzmacniają ściany naczyń krwionośnych i zmniejszają ich przepuszczalność.

Wybierając leki bez recepty na nadciśnienie, które mają wspierać układ sercowo-naczyniowy, warto postawić na sprawdzone preparaty dobrej jakości, najlepiej z zaufanego źródła. Sprawdź zasoby liki24.pl. Mamy w swojej ofercie leki nasercowe zarówno na receptę, jak i bez recepty.

Ponadto, doskonałymi lekami na nadciśnienie dostępnymi bez recepty są:

 • ograniczenie soli,
 • zmiana pracy na niej stresującą,
 • rzucenie palenia,
 • odstawienie alkoholu.

Czy można odstawić leki na nadciśnienie?

Osoby ze zdiagnozowanym nadciśnieniem tętniczym pierwotnym nie mogą w żadnym wypadku same odstawić leków na nadciśnienie. Najczęściej decydują się na to po osobistym pomiarze ciśnienia i stwierdzeniu, ze mieści się ono w normie. Nadciśnienie tętnicze jest jednak chorobą przewlekłą, w przebiegu której lekarstwa, zwłaszcza te nowoczesne, są w stanie bardzo drobiazgowo kontrolować ciśnienie. Nie powodują one jednak stałego wyleczenia, toteż odstawienie leczenia spowoduje powrót stanu chorobowego. Równie groźne jest naprzemienne przyjmowanie i odstawianie lekarstw. Powoduje ono wahania stanu ciśnienia, a to bardzo źle wpływa na większość narządów w organizmie oraz na stan naczyń krwionośnych.

Podsumowanie

Ciśnienie tętnicze to choroba, którą da się okiełznać. O wiele trudniejsze od terapii jest jej odpowiednie zdiagnozowanie. To ono jest kluczem do zwycięstwa w walce o zdrowie, ponieważ pozwala zastosować odpowiednią famakoterapię oraz zaproponować odpowiednie dodatkowe działania, takie jak chociażby aktywność fizyczną czy odstawienie używek. Kompleksowe działanie może pomóc w walce z chorobą, podobnie jak zaufanie do lekarza, który najlepiej wie, czym jest nadciśnienie i jak je leczyć. O zdrowie trzeba dbać, a do tego potrzebna jest głęboka wiedza.