Objawy i sposoby leczenia zapalenia zatok

Zatkane zatoki to problem, który może pojawić się o każdej porze roku. Nieleczone schorzenie może przybrać przewlekłą formę
Tomasz Kwiatkowski
Tomasz Kwiatkowski04 czerwca, 20216 minut na przeczytanie 7
Objawy i sposoby leczenia zapalenia zatok

Zatkane zatoki to problem, który może pojawić się o każdej porze roku. Nieleczone schorzenie może przybrać przewlekłą formę, która jest bardzo uciążliwa w funkcjonowaniu i może prowadzić do rozmaitych powikłań. Dlatego warto wiedzieć, jakie są objawy zapalenia zatok, by móc rozpocząć ich odpowiednie leczenie.

Objawy zapalenia zatok

Zatkany nos, wydzielina z nosa i kaszel to najczęstsze przyczyny zapalenia zatok. Niemniej to również objawy towarzyszące innym schorzeniom. Dlatego, w celu uzyskania prawidłowej diagnozy w przypadku nasilających się symptomów należy umówić się na wizytę u lekarza. Objawy zapalenia zależą poniekąd od jego przyczyny np. wirusowej, bakteryjnej, czynników zewnętrznych, a poniekąd od rodzaju zajętych zatok. Dzieli się je ze względu na umiejscowienie na 4 typy.

Zatoki czołowe – znajdują się nad oczami. W zapaleniu zatok czołowych obserwuje się takie objawy jak: ból głowy, ból w okolicach czoła, nasilenie bólu podczas leżenia lub schylania.

Zatoki szczękowe – znajdują się pod policzkami. W zapaleniu zatok szczękowych obserwuje się takie objawy jak: ból zębów, ból w kącikach oczu, nasilenie bólu podczas schylania i podnoszenia głowy, ból w skroniach.

Zatoki sitowe – znajdują się między oczami. W zapaleniu zatok sitowych obserwuje się takie objawy jak: ból i ucisk w kącikach oczu, ból głowy, nasilenie bólu podczas kaszlu.

Zatoki klinowe – znajdują się w środku czaszki. W zapaleniu zatok klinowych obserwuje się takie objawy jak: ból w oczodołach, w potylicy oraz promieniujący ból głowy.

Poza wskazanymi objawami charakterystycznymi dla konkretnych rodzajów zapalenia zatok można wyróżnić również takie symptomy, jak:

 • ropną wydzielinę w nosie
 • kaszel
 • zatkane uszy
 • osłabienie smaku i węchu
 • zaczerwienienie oczu
 • gorączkę.

Ostre a przewlekłe zapalenie zatok

Ze względu na czas trwania diagnozuje się ostre bądź przewlekłe zapalenie zatok. Postać ostra trwa zazwyczaj do 4 tygodni i na ogół występuję w związku z infekcją bakteryjną bądź wirusową. Po wyleczeniu błona śluzowa zatok wraca do normy. Przy stosowaniu leków na zatoki schorzenie powinno ustąpić szybciej. Jednak środków bez recepty nie powinno się stosować dłużej niż 7 dni.

Z kolei do przewlekłego zapalenia zatok mogą dodatkowo przyczyniać się czynniki zewnętrzne np. alergeny w powietrzu, zanieczyszczenie powietrza, skrajne zmiany temperatur, palenie papierosów , polipy nosa czy krzywa przegroda nosowa. Przewlekłe zapalenie zatok stwierdza się, gdy twa ponad 12 tygodni lub w gdy w ciągu roku występuje więcej niż 4 razy i każdy epizod trwał ponad 10 dni.

Leczenie zapalenia zatok

Ostre zapalenie zatok leczone jest na ogół objawowo. Pacjenci często sięgają po leki bez recepty na zatoki. Najczęściej sprawdzają się produkty dedykowane do leczenia zatok, jak Ibuprom Zatoki czy Nurofen Zatoki – popularne tabletki bazujące na ibuprofenie wzbogacone chlorowodorkiem pseudoefedryny.

Udrożnienie nosa czy ból głowy można zwalczyć również preparatami w formie aerozolu do nosa na zapalenie zatok np. Otrivin. Substancja czynną w tym wypadku jest chlorowodorek ksylometazoliny. Dodatkowo w składzie występuje mentol i eukaliptol, które dają uczucie chłodu w błonach śluzowych. Produkt odblokowuje zatkany nos i ułatwia oddychanie.

Jeszcze innymi lekami na zapalenie zatok bez recepty, po które pacjenci sięgają, są proszki do sporządzenia roztworów doustnych. Substancją aktywną, która pomaga zwalczyć infekcję, jest na ogół paracetamol. Dzięki temu zawiesina wpływa na udrożnienie nosa i zatok, zmniejszenie bólu głowy i ma właściwości przeciwgorączkowe. Tak działa np. Theraflu Zatoki.

Poza tym stosuje się również leki mukolityczne zawierające substancje, które rozrzedzają wydzielinę np. acetylocysteinę, karbocysteinę, mesnę, ambroksol. Sprawdzają się także płukanki z soli fizjologicznej oraz leki obkurczające naczynia błony śluzowej nosa zawierające oksymetazolinę, ksylometazolinę, nafazolinę.

Antybiotyki w leczeniu zatok

Na ogół w chorych zatokach nie zaleca się stosowania antybiotyków, gdyż w większości wypadków po zastosowaniu leczenia objawowego, uciążliwe symptomy ustępują. Niemniej przy objawach utrzymujących się ponad 10 dni, przy których występuje dodatkowo nasilenie bólu i gorączka zaleca się tzw. leczenie drugiego rzutu. Wówczas pacjent powinien przyjąć antybiotyki, a w zależności od dokładnej diagnozy mogą to być:

 • amoksycylina (np. Augumetin)
 • lewofloksacyna (np. Levoxa)
 • cefuroksym (np. Zinnat)
 • klarytromycyna (np. Klacid)
 • azytromycyna (np. Azycyna)