Opryszczka na ustach - co warto wiedzieć i jak jej przeciwdziałać?

Opryszczka towarzyszy wielu z nas w codziennym życiu, a dosłowność tego sformułowania może zaskakiwać
Tomasz Kwiatkowski
Tomasz Kwiatkowski25 maja, 20215 minut na przeczytanie 7
Opryszczka na ustach - co warto wiedzieć i jak jej przeciwdziałać?

Opryszczka towarzyszy wielu z nas w codziennym życiu, a dosłowność tego sformułowania może zaskakiwać. Jak można zakazić się opryszczką i czy da się jej przez całe życie unikać? Dowiedz się z naszego artykułu.

Opryszczka wargowa – co to jest?

Potocznie zwana „zimnem” opryszczka to określenie na pęcherze, owrzodzenia na jamie ustnej czy nawet języku. Mogą jej towarzyszyć też krosty na ustach, Cięższe przypadki przechodzą z gorączką i bólami mięśni.

Opryszczka na ustach – przyczyny powstawania

Przyczyną opryszczki jest zakażenie wirusami opryszczki HSV-1 i HSV-2, przy czym ten drugi raczej atakuje jedynie narządy płciowe i jest rzadszy. Zarażenie wirusem przebiega poprzez płyn surowiczy z pęcherzy, ślinę, korzystanie ze wspólnych naczyń czy ręczników. Ta droga jest jednak rzadsza, bo wirus ginie po wyschnięciu w temperaturze pokojowej.

Atak opryszczki jest możliwy ze względu na osłabienie odporności, przechodzenie chorób, stres, problemy z odżywianiem czy urazy ust. Wato podkreślić, że po pierwszym zakażeniu, wirus pozostaje w organizmie, ale uśpiony. Wystąpienie odpowiednich okoliczności może go uaktywnić i spowodować nawrót choroby. Ciekawostką jest, że można uniknąć zakażenia opryszczką przez całe życie – wystarczy uważać na osoby zakażone, u których widoczne są objawy. Pozwoli to zatrzymać w zdrowiu własny organizm.

Opryszczka objawy

Wiele osób jako pierwszy objaw opryszczki odczuwa mrowienie w okolicy warg. Towarzyszy mu też pieczenie, napięta skóra, swędzenie i zaczerwienienie. Jeśli nie zostanie podjęte leczenie, lub u danej osoby nie występuje ta pierwsza faza zakażenia, dochodzi do pojawienia się nadżerek, strupów, owrzodzeń i pęcherzyków.

Opryszczka w ciąży

Nawrót zakażenia opryszczki w ciąży nie jest aż tak problematyczny u kobiet w ciąży, jak pierwotne zakażenie. Jeśli dojdzie do niego do 20 tygodnia ciąży, może doprowadzić on nawet do poronienia. Ma na to wpływ silna transmisja wewnątrzkomórkowa i przekazanie wirusa płodowi.

Opryszczka u dzieci

Im młodsze dziecko, tym atak wirusa może być dotkliwszy, dlatego nie można bagatelizować problemu. Przyczyny i objawy choroby ogólnie są takie same jak u osób dorosłych, jednak dzieci są bardziej narażone na poważniejsze problemy takie jak gorączka i osłabienie. W wypadku wystąpienia opryszczki u dziecka leczenie jest konieczne.

Ile trwa opryszczka na ustach?

Wirus opryszczki po zakażeniu przenika do krwiobiegu i powoduje stan zapalny. Pojawiają się objawy w postaci pęcherzyków – wirus namnaża się około 5-6 dni. Kilka dni potem organizm reaguje na obecność wirusa i zaczyna walkę z nim – zmiany zaczynają się goić. Choroba może zatem trwać kilka dni, od około 7 do nawet 12. Potrwa krócej u osób, u których nie dochodzi do fazy mrowienia, czyli wstępnej fazy mnożenia się wirusa, która zwiastuje zakażenie.

Opryszczka na ustach – jak szybko się jej pozbyć

Ważne jest, by zastosować leczenie we wczesnym stadium rozwoju opryszczki. Odpowiednia reakcja na pierwsze objawy może zatrzymać nawrót choroby. Warto podjąć wtedy leczenie domowymi sposobami: poprzez np. okłady z rumianku, szałwii, mięty czy cebuli. Można też okładać zmiany chorobowe namoczoną w wodzie aspiryną.

Opryszczka na ustach – leki

Stosunkowo łatwo pozbyć się opryszczki. Leczenie podjęte na pierwszym etapie może całkowicie zatrzymać namnażanie się wirusa i zabezpieczyć usta przed pojawieniem się choroby. Substancją czynną, która najlepiej leczy opryszczkę jest acyklowir.  Występuje on zarówno w lekach do stosowania doustnego, jak i skórnego. Najpopularniejsze są Hascovir oraz Hevipoint – oba dostępne w wersji do stosowania na skórę oraz w tabletkach. Więcej tego typu leków znajdziesz w ofercie internetowej apteki liki24.pl.

Podsumowanie

Opryszczka nie jest groźna dla osób zdrowych. Trudne może być jednak zakażenie u kobiet w ciąży czy u małych dzieci. Warto dlatego nie banalizować tej choroby i leczyć ją, kiedy tylko zbliża się nawrót. Pozwoli to uniknąć bolesnych zmian na ustach oraz narażenia najbliższych na zakażenie.