Preparat na wszy – jak wybrać skuteczny płyn lub szampon?

Wszawica nie dotyka jedynie osób, które nie dbają o higienę – to dolegliwość często pojawiająca się u dzieci, które dużo czasu spędzają z rówieśnikami
Tomasz Kwiatkowski
Tomasz Kwiatkowski 15 czerwca, 20215 minut na przeczytanie 474
Preparat na wszy – jak wybrać skuteczny płyn lub szampon?

Wszawica nie dotyka jedynie osób, które nie dbają o higienę – to dolegliwość często pojawiająca się u dzieci, które dużo czasu spędzają z rówieśnikami. Krótkotrwała styczność z nosicielem tych złośliwych pasożytów może spowodować ich przeniesienie. Dzieci posyłane do żłobka czy nawet szkoły są często narażone na zarażenie się wszawicą i przyniesienie jej do domu. Jak zapobiegać zarażeniu i jakie preparaty stosować, jeśli najgorsze już się stało?

Preparat na wszy dla dzieci

Uniknięciu wszawicy służy brak bliskiego kontaktu z innymi. Może to być trudne, zwłaszcza dla dzieci, wspólnie spędzających czas przy zabawie, nauce w szkole czy spotkaniach z przyjaciółmi. By jednak zminimalizować ryzyko wystąpienia wszawicy, należy przestrzec dzieci przed korzystaniem z czyichś rzeczy osobistych. Wysyłając je do szkoły, przedszkola czy na wycieczkę, należy wyposażyć je we własne szczotki, ręczniki, gumki i frotki do włosów. Zabezpieczy to przed przenoszeniem się pasożytów z głowy na głowę.

Włosy dzieci należy kontrolować – dobrze jest co np. dwa tygodnie sprawdzać, czy nie pojawiają się tam małe żyjątka, przypominające sześcionogie ziarna sezamu. Uwagę powinien zwrócić też biały, trudy do usunięcia łupież – to tzw. gnidy, czyli jaja wszy. Jeśli któryś z tych objawów zostanie zaobserwowany, należy podjąć zdecydowane działania. 

Dobry środek na wszy zadziała nie tylko na osobniki dorosłe, ale też jaja i larwy. Powinien zawierać substancje, które zabezpieczą przed nawrotem dolegliwości. Preparat nie powinien mieć w skłądzie uczulających związków chemicznych – dobrym wyborem będzie np. aerozol Nyda, w którym brak jakichkolwiek chemicznych substancji trujących. Preparat ten, jak wiele podobnych, działa poprzez zaklejenie układu oddechowego wszy, larw i gnid. W związku z tym pasożyty duszą się. Martwe owady należy wyczesać z włosów. Taką terapię można wzbogacić o odpowiedni szampon na wszy, np. Sora Forte, w którego skład wchodzi permetryna, substancja o silnych właściwościach trujących wobec pasożytów i owadów.

Preparat na wszy bez wyczesywania

Częste wyczesywanie może źle wpływać na włosy, zwłaszcza długie, dlatego warto znaleźć preparaty na wszy niewymagające mechanicznego pozbywania się wszy. Do takich preparatów należy m.in. roztwór Hedrin, który osłabia i dusi pasożyty. W następstwie nie są one już tak czepne i do pozbycia się martwych owadów wystarczy umycie włosów.

Preparat na wszy dla dorosłych

Dorośli mogą korzystać z preparatów polecanych także dzieciom, mogą jednak, ze względu na silniejsze włosy, korzystać z silniejszych substancji. Jednym z wielu odpowiednich produktów będzie Delacet – płyn, w którego skład wchodzi nalewka z ostróżeczki, kwas octowy oraz etanol. Preparat wykazuje działanie trujące pasożyty – wystarczy spryskać nim włosy i związać włosy chustką lub folią na 2-3 godziny. Należy pamiętać, by nie stosować preparatu razem z szamponem lub odżywkami, które mogą spowodować wchłanianie przez skórę głowy szkodliwych substancji.

Jeśli szukasz innych preparatów przeciwko wszom, sprawdź ofertę apteki internetowej liki24.pl. Znajdziesz u nas mnóstwo preparatów, które z pewnością rozwiążą Twój problem: to zarówno popularne środki, jak i te specjalistyczne, dostępne na receptę.

Domowe sposoby na wszy

Jeśli akurat nie masz w domu żadnego preparatu na wszy, jesteś alergikiem lub chcesz uzupełnić terapię farmakologiczną, spróbuj jednego z domowych sposobów na wszawicę. Warto wypróbować wcierkę z octu jabłkowego, który wysusza gnidy i powoduje, że odpadają. Kwas zawarty w occie zabija też dorosłe wszy.

Dobrym pomysłem jest też szczelne wysmarowanie głowy… majonezem! Odetnie on wszom i gnidom powietrze, przez co uduszą się i zginą. Włosy można też dodatkowo przykryć folią, co dodatkowo odetnie dopływ powietrza. Najlepsze efekty da długotrwałe noszenie nietypowej maski na włosach – po całym dniu wszy z pewnością będą martwe – i problem (nomen omen) z głowy!

Podsumowanie

Wszawica może brzmieć złowrogo, jednak nowoczesne preparaty, wykorzystujące zarówno trujące substancje, jak i biologiczną wiedzę o pasożytach, pozwalają szybko pozbyć się nieproszonych gości. Dbanie o higienę i profilaktyczne używanie odpowiednich szamponów może znacznie zmniejszyć ryzyko nawrotu dolegliwości. Pamiętaj – wszy łatwo się pozbyć z odpowiednią pomocą.