Stosowanie tabletek antykoncepcyjnych – w jaki sposób je zażywać i odstawić?

Stosowanie antykoncepcji hormonalnej w formie preparatów doustnych jest wygodne, bezpieczne i skuteczne – nic dziwnego
Tomasz Kwiatkowski
Tomasz Kwiatkowski 18 czerwca, 20214 minut na przeczytanie 912
Stosowanie tabletek antykoncepcyjnych – w jaki sposób je zażywać i odstawić?

Stosowanie antykoncepcji hormonalnej w formie preparatów doustnych jest wygodne, bezpieczne i skuteczne – nic dziwnego, że większość par decyduje się na tę metodę planowania rodziny. By jednak tabletki antykoncepcyjne nie rozchwiały zdrowia kobiety i działały zgodnie z przeznaczeniem, należy pilnować planu terapii i regularnie stosować preparaty. Jak brać tabletki antykoncepcyjne i w jaki sposób je odstawić – opowiemy o tym poniżej.

Jak brać tabletki antykoncepcyjne?

Tabletki to jedna z metod antykoncepcji hormonalnej. To sposób kontroli płodności poprzez ingerencję w gospodarkę hormonalną kobiety i dostarczenie mu kontrolowanej ilości różnych substancji. Mają one zahamować owulację, tym samym zapobiegając zapłodnieniu. Oprócz tabletek stosuje się również plastry (np. Evra), zastrzyki, wkładki domaciczne (np. Mirena), krążki dopochwowe (np. Adaring) czy podskórne implanty.

Duży wybór różnego rodzaju środków tego typu dostępny jest w ofercie apteki internetowej liki24.pl.

Zależnie od potrzeb danej kobiety i jej kondycji lekarz może zalecić inne tabletki antykoncepcyjne. Istnieją ich trzy rodzaje:

  • Preparaty jednofazowe – dostarczają naraz odpowiednich dawek estrogenu i progesteronu.
  • Tabletki dwufazowe – w pierwszej połowie cyklu przyjmuje się tabletki z estrogenem, w drugiej – z estrogenem i progesteronem.
  • Preparaty trójfazowe – zależnie od trzech faz cyklu miesiączkowego, tabletki oferują zmodyfikowane dawki hormonów.

Pierwszą tabletkę antykoncepcyjną należy przyjąć w pierwszym dniu krwawienia miesięcznego – o ile lekarz nie zaleci inaczej. Tabletki przyjmuje się przez 21 lub 24 dni, zawsze o tej samej godzinie, dozwolone jest odstępstwo o rozpiętości około 3-4 godzin przed lub po danej godzinie. Należy zwrócić szczególną uwagę na regularność przyjmowania tabletek – każde odstępstwo może spowodować pojawienie się owulacji, a to pociąga za sobą ryzyko ciąży.

Po zakończeniu 21- lub 24-dniowego okresu brania tabletek należy zrobić sobie tydzień lub 4 dni przerwy – jej długość jest uwarunkowana zaleceniem lekarza i trybem przyjmowania medykamentów. W tym czasie u większości kobiet wystąpi krwawienie przypominające miesiączkę. Jeśli krwawienie nie ustało lub wcale nie wystąpiło, a nadszedł dzień przyjęcia nowej tabletki, należy to zrobić. Każda zmiana w trybie przyjmowania antykoncepcji może rozchwiać organizm i doprowadzić do niechcianej ciąży.

Od kiedy działają tabletki antykoncepcyjne?

Tabletki antykoncepcyjne przyjęte w ciągu pierwszych pięciu dni od rozpoczęcia miesiączki zaczną działać od razu. Jeśli przyjmowanie hormonów rozpocznie się w innym czasie cyklu, efekty pojawią się dopiero po tygodniu regularnego przyjmowania tabletek.

Przerwa w stosowaniu tabletek antykoncepcyjnych – jak wpływa na ich działanie i kondycję organizmu?

Jedyna dozwolona przerwa w przyjmowaniu tabletek antykoncepcyjnych to tydzień pomiędzy kolejnymi częściami terapii. Inne odstępstwa, nawet jednodniowe, a w najgorszym przypadku kilkugodzinne, mogą spowodować, że dojdzie do owulacji i pojawi się ryzyko nieplanowanej ciąży. Warto jednak w tej kwestii porozmawiać z lekarzem – okazuje się bowiem, że przerwa może być krótsza lub nawet zupełnie pominięta. Ginekolog będzie w stanie dobrać spersonalizowane metody leczenia.

Ważne: nawet podczas tygodniowej przerwy tabletki działają i kobieta nie powinna zajść w ciążę. Wpływają na to hormonalne mechanizmy, decydujące o działaniu tabletek. 

Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych

Rezygnacja z tabletek antykoncepcyjnych powinna być przemyślana i zaplanowana z lekarzem. Organizm przystosowany do codziennego przyjmowania dawki hormonów może mocno odczuć nagłą zmianę. Do najczęstszych objawów odstawienia antykoncepcji hormonalnej należy np. trądzik czy łojotok skórny – wiąże się to z „ubocznym” działaniem tabletek, które zapobiegają problemom skórnym. Po odstawieniu tabletek często pojawiają się też bolesne miesiączki.

Nowoczesne tabletki zawierają dużo niższe stężenie hormonów, dlatego ewentualne odstawienie nie powinno wiązać się z gorszymi objawami niż opisane wyżej. Niemniej nie warto podejmować decyzji samodzielnie – warto być pod stałą opieką lekarza i konsultować z nim wszystkie zmiany oraz ewentualne objawy. Zaproponuje on odpowiednie badania kontrolne, które pozwolą wykluczyć ryzyko powikłań po odstawieniu antykoncepcji.

W tym miejscu warto podkreślić też inne objawy, które mogą towarzyszyć odstawieniu tabletek. Nie mają one podłoża chorobowego, wynikają głównie z przyzwyczajenia organizmu do dziennej porcji hormonów. Kiedy tego brakuje, organizm musi przestawić się na inny tryb pracy, stąd pojawić się mogą skutki uboczne:

  • pogorszona kondycja włosów,
  • problemy skórne: łojotok, trądzik, żylaki,
  • wahania nastrojów.

Kobieta pod odstawieniu tabletek może jednak poczuć się lepiej: zwiększa się jej libido, mijają też bóle piersi związane z efektem zatrzymania wody w organizmie.

W razie jakichkolwiek objawów niepożądanych lekarz może przepisać stosowanie odpowiednich leków, które pomogą unormować pracę organizmu. Ich szeroki wybór oferuje liki24.pl: w ofercie mamy zarówno leki na receptę, jak i te, których zakup nie wymaga zalecenia lekarza.

Podsumowanie

Stosowanie antykoncepcji hormonalnej musi być poparte rozmową z lekarzem. Kobieta powinna stosować się do jego zaleceń, ponieważ każdy organizm jest inny, a wybór metody antykoncepcji jest bardzo ważny dla zdrowia i płodności. Warto dołożyć wszelkich starań, by regularnie przyjmować tabletki antykoncepcyjne: pozwoli to uniknąć niechcianej ciąży i zachować zdrowie.