TOP 5 leków na ból gardła

Ból gardła nie należy do przyjemnych (zresztą, jak każdy rodzaj bólu). Człowiek cierpiący na ból gardła, nie może normalnie funkcjonować. Ma problem z jedzeniem, piciem, połykaniem śliny, rozmową, a nawet oddychaniem.
Tomasz Kwiatkowski
Tomasz Kwiatkowski 03 grudnia, 20204 minut na przeczytanie 6828
TOP 5 leków na ból gardła

Ból gardła nie należy do przyjemnych (zresztą, jak każdy rodzaj bólu). Człowiek cierpiący na ból gardła, nie może normalnie funkcjonować. Ma problem z jedzeniem, piciem, połykaniem śliny, rozmową, a nawet oddychaniem. Ból gardła związany jest z wieloma chorobami - przeziębieniem, anginą, zapaleniem migdałków. Towarzyszy mu często kaszel czy inne denerwujące nas objawy.

Większość z nas sięga w tym momencie po leki dostępne bez recepty, które z reguły przynoszą nam ulgę na jakiś czas. Łącząc je z lekami przeciwzapalnymi, możemy na dobre pozbyć się problemu. Na rynku aptecznym jest wiele tabletek na ból gardła. Które wybrać? Które są najskuteczniejsze? Przedstawimy listę top 5 leków na ból gardła. Lista wykonana została na postawie leków najczęściej wybieranych na liki24.pl - wyszukiwarki najtańszych leków z dostawą do domu.

Lista jest subiektywna i przed leczeniem warto skorzystać z porady lekarza lub farmaceuty. Leki na gardło występują pod różnymi postaciami - tabletek do ssania, spraye, płyny do płukania, lizaki.

Strepsils

Substancją czynną leku jest flurbiprofen. Działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo. Lek poradzi sobie z infekcją gardła wywołaną przez bakterie Gram-dodatnie i Gram-ujemne. Działanie polega na hamowaniu ich rozmnażania. Lek występuje w postaci tabletek do ssania także sprayu na gardło. Wyróżniamy tu opcje:

 • z miodem i cytryną;
 • intensive (na silny ból gardła);
 • intensive bez cukru pomarańczowy;
 • bez cukru;
 • pomarańczowy z wit. C;
 • z mentolem i eukaliptusem;
 • junior (od 6 lat);
 • aerozol na silny ból gardła.

Należy stosować co 3-6 godzin, w zależności od potrzeby.

Tantum Verde

Substancja czynna to chlorowodorek beznydaminy. Działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Dzięki swoim właściwościom koi i łagodzi ból gardła, ale także je odkaża. Stosować należy 3 razy w ciągu doby. Mamy tu do wyboru różne smaki pastylek do ssania:

 • miętowy
 • cytrynowy
 • eukaliptusowy
 • miodowo-pomarańczowy

Oprócz tabletek do ssania dostaniemy też płyn do płukania oraz spray do stosowania Tantum Verde, oprócz bólu gardła, można stosować również na zapalenia jamy ustnej, oraz po wyrwaniu zęba jako środek antyseptyczny.

Wady: Nie zawsze skuteczny, nieodpowiedni dla kobiet w ciąży i karmiących piersią,

Zalety: dostępny w sprayu, przyjemne smaki.

Cholinex

Substancjami czynnymi są heksylorezorcynol oraz chlorek benzoalkoniowy. Działa na ból oraz zapalenie gardła. Mamy tu do wyboru opcje:

 • smak jeżynowy
 • intense
 • bez cukru
 • junior

Działa szybko i długo. Ma dobry smak. Osoba z cukrzycą powinna wybrać opcję bez cukru.

Isla

Dostępna jest w różnych smakach. Mamy tu do wyboru smak miodowo-cytrynowy, miętowy, czarnej porzeczki. W opcjach pojawia się również Isla z wyciągiem z porostu islandzkiego oraz Medic (wyrób medyczny). Jest również produkt dla dzieci Isla Junior.

Stosować do 2 pastylek dziennie. Łagodzi ból gardła, ale także eliminuje chrypkę i kaszel. Zapobiega wysuszenie gardła i strun głosowych, więc jest idealna dla sportowców.

Neo-Angin

Tabletki  o potrójnym składzie. Zawierają alkohol 2,4-dichlorobenzylowy, amylometakrezol , lewomentol. Działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Stosować jedną tabletkę co 3 godziny. Neo-Angin zawiera również czerwień koszenilową, która może wywoływać uczulenie. Dostępny jest w opcji bez cukru oraz o smaku wiśniowym. Na rynku dostępny jest także roztwór do płukania jamy ustnej i gardła.

Dostępność leków bez recepty, zwalczających ból gardła jest naprawdę duża. To jaki preparat wybrać, jest sprawą indywidualną. Możemy wybierać w różnych smakach, wielkościach pastylek. Co najważniejsze, każdy lek ma swoje działania niepożądane oraz  przeciwwskazania. Dlatego tak ważne jest skonsultowanie się z lekarzem oraz przeczytanie informacji zawartych w ulotce.

Bardzo dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z portalu www.liki24.pl, gdzie znajdziesz, warto najtańsze leki w stolicy z dostawą do domu. Czując się źle, warto skorzystać z takich możliwości.

Zdrówka!