Włókniak - rodzaje i sposoby na jego usunięcie

Włókniaki to zmiany skórne, które pojawiają się u większości osób dorosłych, dotykają jednak również dzieci i młodzież
Tomasz Kwiatkowski
Tomasz Kwiatkowski 30 czerwca, 20215 minut na przeczytanie 3044
Włókniak - rodzaje i sposoby na jego usunięcie

Włókniaki to zmiany skórne, które pojawiają się u większości osób dorosłych, dotykają jednak również dzieci i młodzież. Mają formę nieestetycznych narośli i większość pacjentów chciałaby się ich pozbyć. Czy jest to możliwe domowymi sposobami? Czy włókniaki, jako formy nowotworowe, są niebezpieczne? Jakie leki czy zabiegi mogą pomóc się ich pozbyć? O tym opowiemy poniżej.

Jak wyglądają włókniaki i jakie są przyczyny włókniaków?

Włókniak, zwany też fibroma, jest niezłośliwym nowotworem, najczęściej pojawiającym się u osób dorosłych. Występowanie włókniaków jest cechą osobniczą – podkreślić należy, że na pojawienie się tych zmian nie jest szczególnie narażona żadna część ciała.

Włókniaki tworzy najczęściej tkanka skóry właściwej lub naskórka. Mają różne formy, zależnie od rodzaju: włókniaki twarde zwane są inaczej dermatofibromami i są uwypukleniem skóry. Powstają wskutek namnażania się fibroblastów. Mają najczęściej jasnobrązowe lub czerwonawe zabarwienie. Pojawiają się głównie między 20. a 50. rokiem życia, bywają wywołane przez czynnik zewnętrzny, taki jak np. ukąszenie owada czy zapalenie mieszka włosowego.

Włókniaki miękkie różnią się nieco od twardych. Częściej występują w skupiskach i mają formę narośli w cielistym lub brązowym kolorze. Najczęściej są małe, mają do kilku milimetrów średnicy, bywają jednak większe. Najczęściej można je zaobserwować w fałdach skórnych, specjaliści twierdzą, że na ich pojawienie się może wpływać podrażnianie skóry.

Czy włókniak boli?

Włókniaki nie są zmianami bolesnymi. Często jednak te zlokalizowane w narażonych na dotyk miejscach mogą być podrażnione – z tego wynika częstsze występowanie stanu zapalnego oraz ból w okolicach włókniaków. Warto wówczas stosować leki przeciwzapalne, np. Maxicortan, czy znieczulające i nawilżające, jak np. Alantan.

Czy włókniak może być złośliwy?

Włókniaki pod żadną postacią nie są groźne dla zdrowia. Chociaż stanowią formę nowotworów, to nie przyjmują postaci złośliwej. Nie mają też charakterystycznej dla nowotworów zdolności przerzutowania i naciekania na sąsiednie tkanki. Najczęstszymi powodami, dla których usuwa się włókniaki, są względy estetyczne, warto jednak usuwać tez te niewidoczne miany, ponieważ mogą one rozwijać stany zapalne albo rozrastać się, uciskając na inne tkanki czy narządy.

Należy też odpowiedzieć tutaj na pytanie, czy włókniaki są zaraźliwe – nie są, to przypadłość charakterystyczna dla każdej osoby i może zdarzyć się, że u niektórych nigdy nie wystąpi mimo jakiegokolwiek kontaktu z osobą, która je posiada.

Jak usunąć włókniaka?

Metody leczenia włókniaków zależą od ich lokalizacji i rodzaju. Zmiany raczej nie mijają samoczynnie, a ich usuwanie nie jest w większości przypadków konieczne. W określonych sytuacjach włókniaki warto skontrolować u dermatologa i usunąć. Wymagające leczenia zmiany to:

  • te, które się rozrastają,
  • te, które uległy lub często ulegają urazowi,
  • krwawiące, zaczerwienione lub zmieniające kolor,
  • te nieestetyczne i widoczne.

Jak pozbyć się włókniaka?

Pozbyć się włókniaka można na wiele sposobów. Wśród tych domowych wiele osób wymienia przewiązanie nitki u nasady włókniaka miękkiego. Ma to powodować zatrzymanie dopływu krwi do zmiany, jej wysuszenie i odpadnięcie. Można zastosować też terapię octem jabłkowym. Bawełniany wacik należy zamoczyć w occie i przyłożyć go do zmiany, zabezpieczając plastrami do skóry. Po piętnastu minutach można usunąć wacik i otrzeć skórę – taki zabieg trzeba powtarzać trzy razy dziennie. Po kilku dniach lub tygodniach włókniak przyschnie – można wówczas przestać używać octu. Powstały strupek odpadnie, a razem z nim włókniak. Może pojawić się blizna, zależy to od wieku zmiany i głębokości, do której wniknęła w skórę.

Zabiegi na włókniakach najlepiej przeprowadzać zimą, kiedy chłód i słabe światło stwarzają optymalne warunki do pozbywania się zmian. Dotyczy to nie tylko działań podejmowanych na własną rękę, ale też profesjonalnego leczenia. Medycyna estetyczne oferuje bowiem szereg metod, z których można skorzystać, by pozbyć się włókniaków, zarówno twardych, jak i miękkich. Najczęściej to dermatolog zaleci odpowiednią terapię, opartą na osobniczych cechach pacjenta oraz miejscu występowania zmiany i jej rodzaju. Dobierze on też odpowiednie leczenie farmakologiczne wykorzystujące np. na preparaty przeciwzapalne. Odpowiednie lekarstwa, zarówno te na receptę, jak i dostępne bez niej, znajdziesz w ofercie apteki internetowej liki24.pl. Sprawdź dostępność swoich leków w naszej bazie.

Czy włókniaki można wymrozić?

Wśród najpopularniejszych sposób leczenia włókniaków jest krioterapia. Leczenie przeprowadza się z pomocą ciekłego azotu. Ma ono różny przebieg – zależnie od wyglądu zmiany i osobistych cech skóry pacjenta może przybierać różne formy: jedną z nich jest krótkotrwałe wystawienie ciała pacjenta na działanie oparów ciekłego azotu. Można też zastosować kilkusekundowy, miejscowy natrysk ciekłego azotu na zmianę lub ściśnięcie jej schłodzoną azotem pincetą. Większe włókniaki mogą wymagać zestawienia tych dwóch metod.

Ważną zaletą krioterapii jest bezpieczeństwo jej stosowania u dzieci i kobiet w ciąży. Odpowiednio przeprowadzony zabieg zabezpiecza też większość pacjentów przed pojawieniem się pozabiegowych zmian, takich jak blizny czy przebarwienia.

Podsumowanie

Włókniaki to łagodne nowotwory, których nie trzeba się obawiać. Można podjąć próbę usunięcia ich domowymi sposobami, jednak o wiele bezpieczniej będzie pozostawić to specjaliście, który zajmie się zmianami tak, by nie pozostawiły śladów.  Zastosuje on odpowiednie metody, takie jak np. wymrażanie, zaproponuje też pomocną farmakoterapię. Czas i energia poświęcone odpowiedniemu pozbyciu się zmian skórnych na pewno pozwoli odzyskać nieskazitelną cerę.