Zatrucie pokarmowe – poznaj objawy i polecane leki

Zatrucie pokarmowe z pewnością spotkało każdego. Lokalne dania na egzotycznej wycieczce, nietypowe napoje na przyjęciu czy alergia pokarmowa
Tomasz Kwiatkowski
Tomasz Kwiatkowski 08 lipca, 20216 minut na przeczytanie 837
Zatrucie pokarmowe – poznaj objawy i polecane leki

Zatrucie pokarmowe z pewnością spotkało każdego. Lokalne dania na egzotycznej wycieczce, nietypowe napoje na przyjęciu czy alergia pokarmowa – powodów może być wiele, a objawy za każdym razem nieprzyjemne. Jak sobie radzić podczas zatrucia pokarmowego i co mieć w apteczce, by w przyszłości uniknąć nieprzyjemnych objawów?

Objawy zatrucia pokarmowego

Objawy zatrucia pokarmowego są różne i mogą dla każdego być inne, charakterystyczne. Do najczęstszych należą jednak:

 • ból brzucha,
 • biegunka,
 • wymioty,
 • wzdęcia,
 • gorączka,
 • dreszcze,
 • ogólne rażenie wyczerpania.

Wystąpienie któregokolwiek bezpośrednio po zjedzeniu nietypowej potrawy powinno być alarmem i spowodować baczniejszą obserwację. Jeśli objawy nasilą się – należy podjąć działanie.

Po jakim czasie od zjedzenia może wystąpić zatrucie pokarmowe?

Pierwsze objawy zatrucia pokarmowego mogą wystąpić bardzo szybko, bo nawet po godzinie od zjedzenia szkodliwego lub zakażonego pokarmu. Zdarza się jednak, że objawy zaczynają się dopiero po 6 godzinach od posiłku, to może znacznie utrudnić ustalenie szkodliwego produktu. Jego znajomość może pozwolić dobrać optymalny sposób leczenia – podanie antidotum. Brzmi jak tajemna wiedza, a to proste działanie. Jeśli jesteśmy w stanie ustalić toksynę, która wywołała zatrucie, należy pamiętać o kilku najpopularniejszych antidotach:

 • surowe białko kurzego jaja zadziała na zatrucie metalami ciężkimi oraz kwasami i zasadami.
 • mąka zbożowa, kukurydziana, ryżowa lub kartoflana, a także mleko odtłuszczone zadziałają na zatrucie substancjami żrącymi.
 • węgiel aktywowany pomaga w zatruciu lekami i grzybami. Jeśli w apteczce nie ma akurat węgla aktywowanego, np. Carbo VP, dobrze zadziała też zwęglony chleb. 3-4 łyżki stołowe węgla rozpuszczonego w wodzie będą odpowiednią dawką.
 • woda – odpowiednie nawodnienie będzie istotnym wsparciem w radzeniu sobie z każdym zatruciem.

Leczenie zatrucia pokarmowego poprzez wywołanie wymiotów – skuteczne?

Wymiotowanie w zatruciu pokarmowym jest zbawienne dla organizmu, ponieważ pomaga pozbyć się toksyny w szybki sposób. Jeśli chory chce wymiotować – powinien to zrobić. Jeśli nie czuje odruchu wymiotnego, warto jest go wywołać, np. poprzez włożenie palców do gardła. Nie należy tego robić, jeżeli istnieje ryzyko zatrucia substancjami żrącymi, chory ma drgawki lub nie jest przytomny – wymioty w tych przypadkach mogą spowodować uduszenie się chorego.

Jak wyleczyć zatrucie pokarmowe lekami przeczyszczającymi?

Jeśli po zatruciu nie następuje biegunka, warto wywołać ją za pomocą leków przeczyszczających – warto wybrać sprawdzone medykamenty od liki24.pl. Biegunka spowoduje usunięcie z jelit szkodliwego posiłku i pozwoli odzyskać dobry stan chorego. Podobnie jak z wymiotami, nie powinno się korzystać z leków przeczyszczających w razie zatrucia substancjami żrącymi lub kiedy chory jest odwodniony.

Co na zatrucie pokarmowe

Zatrucie pokarmowe może wymagać ingerencji specjalistów i lekarzy. Jeśli jednak taka potrzeba nie zachodzi, należy podać choremu odpowiednie lekarstwo.

Dobrym wyborem będą elektrolity, szczególnie wówczas, kiedy zatruciu towarzyszyła biegunka. W następstwie objawów zakłócone może być wchłanianie się substancji odżywczych z pożywienia. Dochodzi do niedoborów potasu i sodu, a to prowadzi do zaburzeń gospodarki elektrolitowej. Podanie odpowiedniego preparatu zminimalizuje problemy zdrowotne, które wynikną z zatrucia pokarmowego. Wśród elektrolitów warto zwrócić uwagę np. na Biflorin.

Jeśli wymioty trwają długo, warto wybrać lek powstrzymujący wymioty i nudności – zapobiegnie to podrażnianiu przełyku, odwodnieniu i zaburzeniu gospodarki wodno-elektrolitowej oraz kwasowo-zasadowej. Warto stosować leki przeciwwymiotne i przeciw nudnościom – ich szeroki wybór ma apteka internetowa liki24.pl.

Podobnie, w razie zwiększonej częstotliwości, należy powstrzymać biegunkę – również może powodować utratę wody i elektrolitów, do tego nieodwracalnie uszkadza nerki, kiedy trwa zbyt długo i jest intensywna. Również na tę dolegliwość liki24.pl oferuje odpowiednie lekarstwa.

Jakie leki brać na zatrucie pokarmowe – podsumowanie

Zatrucie pokarmowe może być groźne dla zdrowia. Jeśli jednak przebiega w kontrolowany sposób i jest odpowiednio leczone – nie powinno sprawić kłopotów czy powikłań. Warto zawsze mieć w domowej apteczne odpowiednie leki, które mogą pomóc poradzić sobie z zatruciem – ich duży wybór oferuje apteka liki24.pl.