Biegunka - wszystko, co warto wiedzieć na jej temat
Przyczyn biegunki może być bardzo wiele. Najczęściej wywołuje ją nieżyt żołądka z powodu zatrucia.
Zatrucie pokarmowe z pewnością spotkało każdego. Lokalne dania na egzotycznej wycieczce, nietypowe napoje na przyjęciu czy alergia pokarmowa – powodów może być wiele, a objawy za każdym razem nieprzyjemne. Jak sobie radzić podczas zatrucia pokarmowego i co mieć w apteczce, by w przyszłości uniknąć nieprzyjemnych objawów?
Objawy zatrucia pokarmowego są różne i mogą dla każdego być inne, charakterystyczne. Do najczęstszych należą jednak:
Wystąpienie któregokolwiek bezpośrednio po zjedzeniu nietypowej potrawy powinno być alarmem i spowodować baczniejszą obserwację. Jeśli objawy nasilą się – należy podjąć działanie.
Pierwsze objawy zatrucia pokarmowego mogą wystąpić bardzo szybko, bo nawet po godzinie od zjedzenia szkodliwego lub zakażonego pokarmu. Zdarza się jednak, że objawy zaczynają się dopiero po 6 godzinach od posiłku, to może znacznie utrudnić ustalenie szkodliwego produktu. Jego znajomość może pozwolić dobrać optymalny sposób leczenia – podanie antidotum. Brzmi jak tajemna wiedza, a to proste działanie. Jeśli jesteśmy w stanie ustalić toksynę, która wywołała zatrucie, należy pamiętać o kilku najpopularniejszych antidotach:
Wymiotowanie w zatruciu pokarmowym jest zbawienne dla organizmu, ponieważ pomaga pozbyć się toksyny w szybki sposób. Jeśli chory chce wymiotować – powinien to zrobić. Jeśli nie czuje odruchu wymiotnego, warto jest go wywołać, np. poprzez włożenie palców do gardła. Nie należy tego robić, jeżeli istnieje ryzyko zatrucia substancjami żrącymi, chory ma drgawki lub nie jest przytomny – wymioty w tych przypadkach mogą spowodować uduszenie się chorego.
Jeśli po zatruciu nie następuje biegunka, warto wywołać ją za pomocą leków przeczyszczających – warto wybrać sprawdzone medykamenty od liki24.pl. Biegunka spowoduje usunięcie z jelit szkodliwego posiłku i pozwoli odzyskać dobry stan chorego. Podobnie jak z wymiotami, nie powinno się korzystać z leków przeczyszczających w razie zatrucia substancjami żrącymi lub kiedy chory jest odwodniony.
Zatrucie pokarmowe może wymagać ingerencji specjalistów i lekarzy. Jeśli jednak taka potrzeba nie zachodzi, należy podać choremu odpowiednie lekarstwo.
Dobrym wyborem będą elektrolity, szczególnie wówczas, kiedy zatruciu towarzyszyła biegunka. W następstwie objawów zakłócone może być wchłanianie się substancji odżywczych z pożywienia. Dochodzi do niedoborów potasu i sodu, a to prowadzi do zaburzeń gospodarki elektrolitowej. Podanie odpowiedniego preparatu zminimalizuje problemy zdrowotne, które wynikną z zatrucia pokarmowego. Wśród elektrolitów warto zwrócić uwagę np. na Biflorin.
Jeśli wymioty trwają długo, warto wybrać lek powstrzymujący wymioty i nudności – zapobiegnie to podrażnianiu przełyku, odwodnieniu i zaburzeniu gospodarki wodno-elektrolitowej oraz kwasowo-zasadowej. Warto stosować leki przeciwwymiotne i przeciw nudnościom – ich szeroki wybór ma apteka internetowa liki24.pl.
Podobnie, w razie zwiększonej częstotliwości, należy powstrzymać biegunkę – również może powodować utratę wody i elektrolitów, do tego nieodwracalnie uszkadza nerki, kiedy trwa zbyt długo i jest intensywna. Również na tę dolegliwość liki24.pl oferuje odpowiednie lekarstwa.
Zatrucie pokarmowe może być groźne dla zdrowia. Jeśli jednak przebiega w kontrolowany sposób i jest odpowiednio leczone – nie powinno sprawić kłopotów czy powikłań. Warto zawsze mieć w domowej apteczne odpowiednie leki, które mogą pomóc poradzić sobie z zatruciem – ich duży wybór oferuje apteka liki24.pl.
Odczuwasz ból i nieprzyjemne dźganie z prawej strony brzucha pod żebrami? Większości z nas nasuwają się kłopoty z wątrobą. Jednak nie zawsze tylko ona odpowiada za ten rodzaj bólu.
Przyczyn biegunki może być bardzo wiele. Najczęściej wywołuje ją nieżyt żołądka z powodu zatrucia.
Zgaga - co to takiego? Jest to objaw chorobowy, który trudno jest pomylić z innym schorzeniem
Z danych CBOS wynika, że 80% Polaków uznaje, że odżywia się zdrowo lub bardzo zdrowo, przy tym 59% cierpi na nadwagę lub otyłość