Aspirin C tabletki musujace 400 mg + 240 mg 10 tabl.

  • Aspirin C tabletki musujace 400 mg + 240 mg 10 tabl.
  • Bayer Sp. z o.o.
- +

Kod produktu: 7642

Aspirin C tabletki musujace 400 mg + 240 mg 10 tabl. opis

Na platformie Liki24.pl możesz zamówić Aspirin w postaci c z dostawą do domu w kilka godzin.

Aspirin tabletki 400 mg + 240 mg jest dostępny w aptekach.

Dodaj Aspirin c 400 mg + 240 mg w postaci tabletki producenta BAYER do koszyka, złóż zamówienie i nasz kurier kupi jego w aptece za od 19.49 zł i dostarczy Ci do domu nawet w kilka godzin!

Aspirin C tabletki musujace 400 mg + 240 mg 10 tabl. ulotka

ASPIRIN C, 400 mg + 240 mg, tabletki musujace

Acidum acetylsalicylicum + Acidum ascorbicum

Nalezy uwaznie zapoznac sie z trescia ulotki przed zazyciem leku, poniewaz zawiera ona informacje wazne dla pacjenta.

Lek ten nalezy zawsze stosowac dokladnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub wedlug zalecen lekarza lub farmaceuty.

-       Nalezy zachowac te ulotke, aby w razie potrzeby móc ja ponownie przeczytac.

-       Jesli potrzebna jest rada lub dodatkowa informacja, nalezy zwrócic sie do farmaceuty.

-       Jesli u pacjenta wystapia jakiekolwiek objawy niepozadane, w tym wszelkie mozliwe objawy niepozadane nie wymienione w ulotce, nalezy powiedziec o tym lekarzowi lub farmaceucie. Patrz punkt 4.

-       Jesli po uplywie 3-5 dni nie nastapila poprawa lub pacjent czuje sie gorzej, nalezy skontaktowac sie z lekarzem.

Spis tresci ulotki

1.                  Co to jest lek Aspirin C i w jakim celu sie go stosuje

2.                  Informacje wazne przed zastosowaniem leku Aspirin C 

3.                  Jak stosowac lek Aspirin C

4.                  Mozliwe dzialania niepozadane

5.                  Jak przechowywac lek Aspirin C

6.                  Zawartosc opakowania i inne informacje

 

1.                  Co to jest lek Aspirin C i w jakim celu sie go stosuje

Lek Aspirin C zawiera kwas acetylosalicylowy, który dziala przeciwbólowo, przeciwzapalnie i przeciwgoraczkowo oraz witamine C, której dodatek jest korzystny w przebiegu chorób przeziebieniowych, podczas których wystepuje zwiekszone zapotrzebowanie na witamine C.

Wskazania do stosowania:

Objawowe leczenie dolegliwosci bólowych o malym i (lub) umiarkowanym nasileniu (np: bóle glowy, bóle zebów, bóle miesniowe).

Objawowe leczenie dolegliwosci bólowych i goraczki w przebiegu przeziebienia i grypy.

 

2.                  Informacje wazne przed zastosowaniem leku Aspirin C

Kiedy nie stosowac leku Aspirin C:

-            jesli  pacjent ma uczulenie  na substancje czynne, inne salicylany lub którykolwiek z pozostalych skladników tego leku (wymienionych w punkcie 6),

-            jesli u pacjenta wystepuje skaza krwotoczna,

-            jesli u pacjenta wystepuje ostra choroba wrzodowa zoladka lub dwunastnicy,

-            jesli u pacjenta wystepuje ciezka niewydolnosc serca lub ciezka niewydolnosc watroby lub ciezka niewydolnosc nerek,

-            jesli kiedykolwiek wystepowaly u pacjenta napady astmy oskrzelowej, wywolane podaniem salicylanów lub substancji o podobnym dzialaniu, szczególnie niesteroidowych leków przeciwzapalnych,

-            jesli pacjent stosuje jednoczesnie lek metotreksat (stosowany m.in. w chorobach nowotworowych) w dawkach 15 mg na tydzien lub wiekszych,

-            jesli pacjentka jest w ostatnim trymestrze ciazy,

-           u dzieci ponizej 12 lat. 

 

Ostrzezenia i srodki ostroznosci

Przed rozpoczeciem stosowania Aspirin C nalezy omówic to z lekarzem lub farmaceuta:

-            jesli u pacjenta wystepuje nadwrazliwosc na niesteroidowe leki przeciwzapalne  i przeciwreumatyczne lub inne substancje alergizujace,

-            jesli pacjent stosuje jednoczesnie leki przeciwzakrzepowe,  

-            jesli u pacjenta wystepuje zaburzona czynnosc watroby,

-            jesli u pacjenta wystepuje zaburzenie czynnosci nerek lub zaburzenia krazenia, (np. choroba naczyn nerkowych, zastoinowa niewydolnosc serca, zmniejszenie objetosci krwi krazacej, rozlegla operacja, posocznica, ciezkie krwawienia), gdyz kwas acetylosalicylowy moze dodatkowo zwiekszyc ryzyko wystepowania zaburzen czynnosci nerek i ciezkiej niewydolnosci nerek,

-            jesli u pacjenta wystepowala w przeszlosci (przewlekla lub nawracajaca) choroba wrzodowa lub krwawienia z przewodu pokarmowego,

-            jesli pacjent ma chorobe genetyczna polegajaca na niedoborze enzymu - dehydrogenazy glukozo-6fosforanowej, gdyz podanie kwasu acetylosalicylowego moze wywolac wystapienie hemolizy lub niedokrwistosci hemolitycznej,

-           jesli pacjentka karmi piersia.

 

Nie nalezy stosowac leków zawierajacych kwas acetylosalicylowy u kobiet w pierwszym i drugim trymestrze ciazy, chyba ze jest to bezwzglednie konieczne.

Kwas acetylosalicylowy moze powodowac skurcz oskrzeli i wywolywac napady astmy lub inne reakcje nadwrazliwosci. Na reakcje takie szczególnie narazeni sa pacjenci z astma oskrzelowa, przewleklymi chorobami ukladu oddechowego, katarem siennym, polipami blony sluzowej nosa oraz u których wystepuja reakcje alergiczne na inne substancje (np. reakcje skórne, swiad, pokrzywka).

Pacjenci przed zabiegami chirurgicznymi (wlacznie z niewielkimi zabiegami, np. ekstrakcja zeba) powinni poinformowac lekarza o przyjmowaniu leku Aspirin C.

 

Kwas acetylosalicylowy, nawet w malych dawkach, zmniejsza wydalanie kwasu moczowego z organizmu. U pacjentów ze sklonnoscia do zmniejszonego wydalania kwasu moczowego lek moze spowodowac napad dny moczanowej.

W przebiegu niektórych chorób wirusowych, szczególnie w przypadku zakazenia wirusem grypy typu A, wirusem grypy typu B lub ospy wietrznej, glównie u dzieci i mlodziezy, istnieje ryzyko wystapienia zespolu Reye’a – rzadkiej, ale zagrazajacej zyciu choroby. Wystepowanie uporczywych wymiotów w przebiegu infekcji moze wskazywac na wystapienie zespolu Reye’a, co wymaga natychmiastowej pomocy medycznej. Ryzyko wystapienia zespolu Reye’a w przebiegu infekcji wirusowych moze wzrosnac, jesli jednoczesnie podaje sie kwas acetylosalicylowy, chociaz zwiazek przyczynowy nie zostal udowodniony.

Z ww. wzgledów u dzieci ponizej 12 roku zycia leków zawierajacych kwas acetylosalicylowy nie nalezy stosowac, a u mlodziezy powyzej 12 roku zycia leki zawierajace kwas acetylosalicylowy mozna stosowac wylacznie na zlecenie lekarza.

W przypadku pacjentów chorych na szczawianowo-wapniowa kamice nerkowa lub nawracajaca kamice nerkowa zaleca sie zachowanie szczególnej ostroznosci w spozywaniu przez nich kwasu askorbinowego. Dlugotrwale przyjmowanie leków zawierajacych kwas acetylosalicylowy moze byc przyczyna bólu glowy, który nasila sie podczas przyjmowania kolejnych dawek.

Dlugotrwale przyjmowanie leków przeciwbólowych, szczególnie zawierajacych kilka substancji  czynnych moze prowadzic do ciezkiego zaburzenia czynnosci nerek i niewydolnosci nerek.

Lek Aspirin C a inne leki

Nalezy powiedziec lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a takze o lekach, które pacjent planuje przyjmowac.

Nalezy zastosowac szczególna ostroznosc stosujac lek Aspirin C z nastepujacymi lekami, gdyz kwas acetylosalicylowy nasila:

-          dzialanie toksyczne metotreksatu na szpik kostny; nie nalezy stosowac kwasu acetylosalicylowego jednoczesnie z metotreksatem stosowanym w dawkach 15 mg na tydzien lub wiekszych; jednoczesne stosowanie metotreksatu w dawkach mniejszych niz 15 mg na tydzien wymaga zachowania szczególnej ostroznosci; 

-          dzialanie leków przeciwzakrzepowych, leków trombolitycznych (rozpuszczajacych skrzepline ) i hamujacych agregacje (zlepianie) plytek krwi, co moze powodowac zwiekszone ryzyko wydluzenia czasu krwawienia i krwotoków;

-          ryzyko wystapienia choroby wrzodowej i krwawien z przewodu pokarmowego, jesli jest stosowany jednoczesnie z kortykosteroidami, innymi niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi, w tym innymi salicylanami w duzych dawkach, lub jesli w czasie leczenia spozywany jest alkohol; po zakonczeniu przyjmowania glikokortykosteroidów dzialajacych ogólnoustrojowo (z wyjatkiem hydrokortyzonu stosowanego jako terapia zastepcza w chorobie Addisona) zwieksza sie ryzyko przedawkowania salicylanów;

-          dzialanie digoksyny (lek stosowany w chorobach serca), gdyz zwieksza jej stezenie w osoczu;  

-          dzialanie leków przeciwcukrzycowych, np. insuliny, pochodnych sulfonylomocznika;

-          dzialanie toksyczne kwasu walproinowego (lek stosowany m.in. w padaczce), który z kolei nasila dzialanie antyagregacyjne kwasu acetylosalicylowego;

-          dzialanie selektywnych inhibitorów zwrotnego wychwytu serotoniny (leki przeciwdepresyjne)

Nalezy zastosowac szczególna ostroznosc stosujac lek Aspirin C z nastepujacymi lekami, gdyz kwas acetylosalicylowy oslabia dzialanie:

-          leków przeciwdnawych, stosowanych w leczeniu dny moczanowej, zwiekszajacych wydalanie kwasu moczowego z organizmu (np. benzbromaron, probenecyd), co moze powodowac nasilenie objawów dny moczanowej;

-          leków moczopednych;

-          niektórych leków przeciwnadcisnieniowych (z grupy tzw. inhibitorów konwertazy angiotensyny), szczególnie jesli kwas acetylosalicylowy stosowany jest w duzych dawkach.

Aspirin C mozna stosowac jednoczesnie z wyzej wymienionymi lekami (oprócz metotreksatu stosowanego w dawkach 15 mg na tydzien lub wiekszych) wylacznie po konsultacji z lekarzem.

Jednoczesne stosowanie deferoksaminy z kwasem askorbowym moze zwiekszyc toksycznosc tkankowa zelaza, zwlaszcza w obrebie serca, co powoduje jego niewydolnosc.

Aspirin C z jedzeniem, piciem i alkoholem:

Patrz punkt 3 ulotki.

Uwaga! Alkohol moze zwiekszyc ryzyko wystapienia dzialan niepozadanych ze strony przewodu pokarmowego, tj. owrzodzenie blony sluzowej lub krwawienia.

 

Ciaza, karmienie piersia i wplyw na plodnosc

Jesli pacjentka jest w ciazy lub karmi piersia, przypuszcza ze moze byc w ciazy lub gdy planuje miec dziecko, powinna poradzic sie lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

 

Lek Aspirin C jest przeciwwskazany w ostatnim trymestrze ciazy, gdyz moze powodowac komplikacje w okresie okoloporodowym, zarówno u matki jak i u noworodka. Nie nalezy stosowac produktów zawierajacych kwas acetylosalicylowy u kobiet w pierwszym i drugim trymestrze ciazy, chyba ze jest to bezwzglednie konieczne. W razie koniecznosci stosowania kwasu acetylosalicylowego przez kobiety usilujace zajsc w ciaze lub w pierwszym i drugim trymestrze ciazy, nalezy przyjmowac jak najmniejsza dawke leku przez jak najkrótszy czas.

 

Kwas acetylosalicylowy przenika w niewielkiej ilosci do mleka kobiet.  

W ciazy i w okresie karmienia piersia lub gdy istnieje podejrzenie, ze kobieta jest w ciazy, lub gdy planuje ciaze, przed zastosowaniem tego leku nalezy poradzic sie lekarza lub farmaceuty. Aspirin C nalezy do grupy leków, które moga niekorzystnie wplywac na plodnosc kobiet. Dzialanie to jest przemijajace i ustepuje po zakonczeniu terapii.

 

Prowadzenie pojazdów i obslugiwanie maszyn Lek nie ma wplywu.

 

Lek Aspirin C zawiera sód

Jedna tabletka musujaca zawiera 467 mg sodu (glównego skladnika soli kuchennej). Odpowiada to 23 % maksymalnej zalecanej dobowej dawki sodu w diecie u osób doroslych. Maksymalna dawka dobowa tego produktu jest równowazna 187% zalecanej przez WHO maksymalnej dawki dobowej spozycia sodu. Nalezy wziac to pod wage u pacjentów ze zmniejszona czynnoscia nerek i u pacjentów kontrolujacych zawartosc sodu w diecie.  

 

3.                  Jak stosowac lek Aspirin C

 

Ten lek nalezy zawsze stosowac dokladnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub wedlug zalecen lekarza lub farmaceuty. W razie watpliwosci nalezy zwrócic sie do lekarza lub farmaceuty. 

Zalecana dawka leku Aspirin C, to:

-       dorosli: jednorazowo od 1 do 2 tabletek musujacych. W razie koniecznosci dawka jednorazowa moze byc powtarzana nie czesciej niz co 4 do 8 godzin. Nie nalezy przyjmowac wiecej niz 8 tabletek na dobe.

-       mlodziez w wieku powyzej 12 lat wylacznie na zlecenie lekarza: jednorazowo 1 tabletke. W razie koniecznosci dawka jednorazowa moze byc powtarzana nie czesciej niz co 4 do 8 godzin. Nie nalezy przyjmowac wiecej niz 3 tabletek na dobe.

Tabletki musujace nalezy rozpuscic w szklance wody i wypic musujacy plyn. Przyjmowac po posilkach. 

Leku nie nalezy stosowac dluzej niz 3-5 dni bez konsultacji z lekarzem.

Przyjecie wiekszej niz zalecana dawki leku Aspirin C

Zatrucie lekiem Aspirin C moze byc spowodowane dlugotrwalym przyjmowaniem leku (lagodne zatrucie) lub przedawkowaniem (ciezkie zatrucie), które moze zagrazac zyciu, np. po przypadkowym przyjeciu leku przez dzieci lub osoby w podeszlym wieku.

Objawami lagodnego zatrucia sa: zawroty glowy (w tym pochodzenia blednikowego), szumy uszne, gluchota, nadmierne pocenie sie, nudnosci i wymioty, ból glowy, splatanie (zaburzenia swiadomosci z dezorientacja, zaburzeniami myslenia i mowy, urojeniami, omamami, lekiem oraz pobudzeniem psychoruchowym), przyspieszony oddech, zbyt gleboki oddech oraz objawy alkalozy oddechowej (mroczki przed oczami, omdlenie).

W przypadku zatrucia ciezkiego moga wystapic ponadto: wysoka goraczka, zaburzenia ukladu oddechowego (az do zatrzymania oddechu i uduszenia), zaburzenia pracy serca i naczyn krwionosnych (od nierównego rytmu serca, niskiego cisnienia az do zatrzymania pracy serca), utrata plynów i elektrolitów (od odwodnienia, skapomoczu [zmniejszenie ilosci moczu dobowego ponizej 400-500 ml u doroslych] az do niewydolnosci nerek), wzrost lub obnizenie stezenia glukozy we krwi (szczególnie u dzieci), ketoza, krwawienia z ukladu pokarmowego, zaburzenia krzepniecia krwi, zaburzenia neurologiczne objawiajace sie letargiem, splataniem az do spiaczki i napadu drgawkowego.

W przypadku przyjecia wiekszej niz zalecana dawki leku nalezy niezwlocznie zwrócic sie do lekarza lub farmaceuty, a w przypadku ciezkiego zatrucia pacjenta nalezy natychmiast przewiezc do szpitala. Leczenie zatrucia polega na wykonaniu plukania zoladka, podaniu wegla aktywowanego, zastosowaniu diurezy alkalicznej. W ciezkich zatruciach moze byc konieczna forsowana diureza alkaliczna, dializa otrzewnowa lub hemodializa.

Pominiecie przyjecia leku Aspirin C

W przypadku pominiecia dawki leku i utrzymywania sie dolegliwosci nalezy przyjac nastepna dawke leku Aspirin C. Nie nalezy stosowac dawki podwójnej w celu uzupelnienia pominietej dawki.

Przerwanie stosowania leku Aspirin C

W razie jakichkolwiek dalszych watpliwosci zwiazanych ze stosowaniem tego leku nalezy zwrócic sie do lekarza lub farmaceuty.

  

4.          Mozliwe dzialania niepozadane

Jak kazdy lek, lek ten moze powodowac dzialania niepozadane, chociaz nie u kazdego one wystapia.

 

Uwaga!

•       Jezeli wystapia fusowate wymioty lub czarne, smoliste stolce, nalezy odstawic lek i zglosic sie do lekarza.

•       Objawem ciezkiej reakcji nadwrazliwosci moze byc: obrzek twarzy i powiek, obrzek jezyka i krtani ze zwezeniem dróg oddechowych, trudnosci z oddychaniem, dusznosc az do napadów astmy, przyspieszenie czynnosci serca, nagle obnizenie cisnienia tetniczego az do zagrazajacego zyciu wstrzasu. W przypadku wystapienia któregokolwiek z wymienionych objawów nalezy natychmiast zapewnic fachowa opieke medyczna. Powyzsze reakcje moga wystapic nawet po pierwszym podaniu leku.

 

Zaburzenia zoladka i jelit

Bóle zoladka i brzucha, zgaga, nudnosci, wymioty, niestrawnosc, zapalenie przewodu pokarmowego,  potencjalnie zagrazajace zyciu krwawienia z przewodu pokarmowego: jawne (fusowate wymioty, smoliste stolce) lub utajone (do krwawien dochodzi tym czesciej im wieksza jest dawka); choroba wrzodowa zoladka lub dwunastnicy, perforacja.

Zaburzenia watroby i dróg zólciowych:

W rzadkich przypadkach opisano przemijajace zaburzenia czynnosci watroby (zwiekszenie aktywnosci aminotransferaz).

Zaburzenia ukladu nerwowego:

Zawroty glowy i szumy uszne, bedace zazwyczaj objawami przedawkowania.

 

Zaburzenia krwi i ukladu chlonnego:

Zwiekszone ryzyko krwawien, krwotoki (pooperacyjne, z nosa, z dziasel, z ukladu moczowo-plciowego), krwiaki, wydluzenie czasu krwawienia, czasu protrombinowego, trombocytopenia. Skutkiem krwawien moze byc wystapienie ostrej lub przewleklej niedokrwistosci z niedoboru zelaza albo ostrej niedokrwistosci pokrwotocznej objawiajace sie astenia, bladoscia, hypoperfuzja a takze nieprawidlowymi wynikami badan laboratoryjnych.

Hemoliza i niedokrwistosc hemolityczna u pacjentów cierpiacych na powazna postac niedoboru dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej.

 

Zaburzenia naczyniowe:

Wylew krwi do mózgu (szczególnie u pacjentów z niekontrolowanym nadcisnieniem i (lub) jednoczesnie stosujacych inne leki przeciwzakrzepowe) potencjalnie zagrazajacy zyciu.  

 

Zaburzenia nerek i dróg moczowych:

Zaburzenia czynnosci nerek i ciezka niewydolnosc nerek.

 

Zaburzenia ukladu immunologicznego:

Reakcje nadwrazliwosci z objawami klinicznymi i nieprawidlowymi wynikami odpowiednich badan laboratoryjnych takie jak: astma, lagodne do umiarkowanych reakcje obejmujace skóre, uklad oddechowy, uklad sercowo-naczyniowy z objawami takimi jak: wysypka, pokrzywka, obrzek (w tym naczynioruchowy), zaburzenia oddychania i pracy serca, zapalenie blony sluzowej nosa, przekrwienie blony sluzowej nosa i bardzo rzadko ciezkie reakcje, w tym wstrzas anafilaktyczny.

 

Zaburzenia ukladu oddechowego:

Astma oskrzelowa.

 

Zglaszanie dzialan niepozadanych

Jesli wystapia jakiekolwiek objawy niepozadane, w tym wszelkie objawy niepozadane niewymienione w ulotce, nalezy powiedziec o tym lekarzowi, farmaceucie lub pielegniarce. 

Dzialania niepozadane mozna zglaszac bezposrednio do Departamentu Monitorowania  

Niepozadanych Dzialan Produktów Leczniczych Urzedu Rejestracji Produktów Leczniczych,

Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych: 

Al. Jerozolimskie 181C, 02-222 Warszawa, Tel.: + 48 22 49 21 301, Faks: + 48 22 49 21 309,  e-mail: [email protected]

Dzialania niepozadane mozna zglaszac równiez podmiotowi odpowiedzialnemu.

 

Dzieki zglaszaniu dzialan niepozadanych mozna bedzie zgromadzic wiecej informacji na temat bezpieczenstwa stosowania leku.

 

5.          Jak przechowywac lek Aspirin C

 

Przechowywac w temperaturze ponizej 25ºC.

Lek nalezy przechowywac w miejscu niewidocznym i niedostepnym dla dzieci.

Nie stosowac tego leku po uplywie terminu waznosci zamieszczonego na pudelku po skrócie „EXP:”. Termin waznosci oznacza ostatni dzien podanego miesiaca.

Leków nie nalezy wyrzucac do kanalizacji ani domowych pojemników na odpadki. Nalezy zapytac farmaceute, jak usunac leki, których sie juz nie uzywa. Takie postepowanie pomoze chronic srodowisko.

 

6.     Zawartosc opakowania i inne informacje

Co zawiera lek Aspirin C

-                      Substancjami czynnymi leku sa: kwas acetylosalicylowy (Acidum acetylsalicylicum) i witamina C (Acidum ascorbicum).

-                      Pozostale skladniki to: sodu cytrynian bezwodny, sodu wodoroweglan, kwas cytrynowy bezwodny, sodu weglan bezwodny.

 

Jak wyglada lek Aspirin C i co zawiera opakowanie

Biale, okragle tabletki pakowane w saszetki.

Opakowanie zawiera 10 lub 20 tabletek musujacych.

Podmiot odpowiedzialny                      

Bayer Sp. z o.o.

Aleje Jerozolimskie 158

02-326 Warszawa

Numer telefonu: +48 22 572 35 00 Numer fax: +48 22 572 35 00

 

Wytwórca

Bayer Bitterfeld GmbH

OT Greppin

Salegaster Chaussee 1

06803 Bitterfeld-Wolfen

Niemcy

Aspirin C tabletki musujace 400 mg + 240 mg 10 tabl. opinie

Brak opinii o tym produkcie.

Napisz opinię