Ibuprofen APTEO MED tabletki powlekane 200 mg 60 tabl.

  • Ibuprofen APTEO MED tabletki powlekane 200 mg  60 tabl.
  • Synoptis Pharma Sp. z o.o.
- +

Kod produktu: 32021

Ibuprofen APTEO MED tabletki powlekane 200 mg 60 tabl. opis

Na platformie Liki24.pl możesz zamówić Ibuprofen z dostawą do domu w kilka godzin.

Ibuprofen tabletki 200 mg jest dostępny w 1 aptekach.

Dodaj Ibuprofen 200 mg w postaci tabletki producenta SYNOPTIS do koszyka, złóż zamówienie i nasz kurier kupi jego w aptece za 11.99 zł i dostarczy Ci do domu nawet w kilka godzin!

Ibuprofen APTEO MED tabletki powlekane 200 mg 60 tabl. ulotka

Ibuprofen APTEO MED zawiera ibuprofen, który nalezy do grupy leków zwanych niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi (NLPZ) zmniejszajacych ból i goraczke.

Lek ten stosowany jest w krótkotrwalym leczeniu objawowym bólu o malym lub umiarkowanym nasileniu, takiego jak ból glowy, bóle miesiaczkowe, ból zebów oraz goraczki.

Wskazania

Krótkotrwale leczenie objawowe bólu o nasileniu malym do umiarkowanego, takiego jak ból glowy, ból miesiaczkowy, ból zebów oraz goraczka.

Jesli po uplywie 3 dni w przypadku leczenia goraczki i 4 dni w przypadku leczenia bólu nie nastapila poprawa lub pacjent czuje sie gorzej, nalezy zwrócic sie do lekarza.

Substancja czynna: Ibuprofenum

Sklad

Kazda tabletka powlekana zawiera 200 mg ibuprofenu.

Pozostale skladniki to:

Rdzen tabletki: laktoza jednowodna, skrobia kukurydziana, hypromeloza, krzemionka koloidalna bezwodna, celuloza mikrokrystaliczna, kroskarmeloza sodowa, magnezu stearynian

Otoczka tabletki: Opadry White 03G28692:hypromeloza, tytanu dwutlenek (E171), makrogol 6000, makrogol 400

Dawkowanie

Dorosli i mlodziez o masie ciala ≥40 kg (w wieku 12 lat i powyzej):

Nalezy przyjmowac 1 tabletke (200 mg do 400mg ibuprofenu),popijajac szklanka wody, maksymalnie do 3 razy na dobe, w razie koniecznosci.

Nie przyjmowac czesciej niz co 6 godzin.

Nie przyjmowac wiecej niz 1200 mg ibuprofenu na dobe.

Leku nie podawac mlodziezy o masie ciala ponizej 40 kg lub dzieciom w wieku ponizej 12 lat.

Przeciwwskazania

  • jesli pacjent ma uczulenie na ibuprofen lub którykolwiek z pozostalych skladników tego leku,
  • jesli u pacjenta wystapily trudnosci w oddychaniu, astma, katar, obrzek lub pokrzywka po zastosowaniu kwasu acetylosalicylowego (aspiryna) lub innych podobnych leków przeciwbólowych (NLPZ),
  • jesli u pacjenta wystepuje choroba wrzodowa zoladka (lub kiedykolwiek wystapily dwa lub wiecej przypadki choroby wrzodowej) lub krwawienie z zoladka,
  • jesli u pacjenta w przeszlosci wystepowalo krwawienie lub perforacja przewodu pokarmowego po zastosowaniu NLPZ,
  • jesli pacjent ma ciezka niewydolnosc nerek, serca lub watroby,
  • jesli u pacjenta wystepuja krwawienia, w tym krwawienia w obrebie mózgu (krwawienie z naczyn mózgowych),
  • jesli u pacjenta wystepuja niewyjasnione zaburzenia ukladu krwiotwórczego,
  • u pacjentów ze znacznym odwodnieniem (spowodowanym wymiotami, biegunka lub niewystarczajacym spozyciem plynów),
  • u pacjentek w ostatnim trymestrze ciazy.

Zawartosc:

60 tabletek powlekanych

Sposób przechowywania: 15°C - 25°C

Producent / Podmiot odpowiedzialny: SYNOPTIS PHARMA

Pozwolenie: MZ 25140

Wazne przed zastosowaniem

Ostrzezenia

Przed rozpoczeciem przyjmowania leku Ibuprofen APTEO MED nalezy to omówic z lekarzem lub farmaceuta:

  • jesli u pacjenta wystepuja ciezkie reakcje skórne, takie jak zluszczajace zapalenie skóry, zespól Stevensa-Johnsona i toksyczne martwicze oddzielanie sie naskórka. Stosowanie leku Ibuprofen APTEO MED nalezy przerwac natychmiast po pierwszym wystapieniu wysypki skórnej, zmian na blonach sluzowych lub jakichkolwiek innych objawów reakcji alergicznych;
  • jesli u pacjenta stwierdzono dziedziczne zaburzenia czynnosci ukladu krwiotwórczego (np. ostra przerywana porfiria);
  • jesli pacjent jest w podeszlym wieku, poniewaz moze byc narazony na wieksze ryzyko wystapienia ciezkich dzialan niepozadanych wywolanych stosowaniem leków z grupy NLPZ, szczególnie krwawienia z przewodu pokarmowego i perforacji, które moga byc smiertelne;
  • jesli u pacjenta wystepowala lub wystepuje astma lub choroba alergiczna, gdyz moze wystapic dusznosc;
  • jesli u pacjenta wystepuje goraczka, polipy nosa lub przewlekle obturacyjne zaburzenia ukladu oddechowego, poniewaz u takiego pacjenta istnieje zwiekszone ryzyko reakcji alergicznych. Moga wystepowac jako napady astmy (tzw. astma wywolana podaniem leków przeciwbólowych), obrzek Quinckego lub pokrzywka;
  • jesli pacjent ma ospe wietrzna (varicella) nalezy unikac stosowania leku Ibuprofen APTEO MED,
  • jesli pacjent ma zaburzenia czynnosci watroby lub nerek;
  • jesli pacjent jest bezposrednio po rozleglym zabiegu chirurgicznym;
  • jesli pacjent ma chorobe Lesniowskiego-Crohna lub wrzodziejace zapalenie jelita grubego, poniewaz objawy moga sie nasilic;
  • jesli u pacjenta wystepuje toczen rumieniowaty ukladowy (SLE) lub mieszana choroba tkanki lacznej - choroby atakujace uklad immunologiczny;
  • jesli u pacjenta wystepuja choroby serca, takie jak niewydolnosc serca, dlawica piersiowa (ból w klatce piersiowej), pacjent mial atak serca, operacje pomostowania, wystepuje u pacjenta choroba tetnic obwodowych (slabe krazenie krwi w nogach z powodu zwezenia lub zablokowania tetnic) lub jesli pacjent przeszedl jakikolwiek udar (w tym miniudar lub przemijajacy atak niedokrwienny – TIA);
  • jesli pacjent choruje na nadcisnienie tetnicze, cukrzyce, wystepuje u niego zwiekszone stezenie cholesterolu, w rodzinie pacjenta wystepowala choroba serca lub udar lub jesli pacjent pali tyton;
  • w przypadku dlugotrwalego podawania leku Ibuprofen APTEO MED konieczna jest regularna kontrola czynnosci watroby i nerek, jak równiez morfologii krwi;
  • nalezy unikac jednoczesnego stosowania z innymi NLPZ, w tym z selektywnymi inhibitorami cyklooksygenazy-2, ze wzgledu na zwiekszone ryzyko wystapienia dzialan niepozadanych.

Ciaza i laktacja

Nie stosowac leku Ibuprofen APTEO MED w ostatnim trymestrze ciazy. Nalezy unikac stosowania ibuprofenu u kobiet planujacych ciaze lub bedacych w ciazy. Stosowanie leku w którymkolwiek momencie ciazy moze nastapic jedynie na zalecenie lekarza.

Ten lek moze byc stosowany w okresie karmienia piersia przez maksymalnie 3 dni (podczas leczenia goraczki) lub 4 dni (w leczeniu bólu), poniewaz jedynie niewielkie ilosci tego leku przenikaja do mleka matki.

Ibuprofen APTEO MED nalezy do grupy leków NLPZ, które moga niekorzystnie wplywac na plodnosc u kobiet. Dzialanie to jest przemijajace i ustepuje po zakonczeniu leczenia.

Interakcje z innymi lekami

Ibuprofen APTEO MED moze wplywac na dzialanie innych leków lub tez inne leki moga wplywac na dzialanie leku Ibuprofen APTEO MED, np.

leki o dzialaniu przeciwzakrzepowym (tj. rozrzedzajace krew lub zapobiegajace powstawaniu zakrzepów, takie jak aspiryna – kwas acetylosalicylowy, warfaryna, tyklopidyna),

leki obnizajace cisnienie krwi (inhibitory ACE, takie jak kaptopryl, leki beta-adrenolityczne, takie jak leki zawierajace atenolol, leki bedace antagonistami receptora angiotensyny II, takie jak losartan).

Nalezy powiedziec lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a takze o lekach, które pacjent planuje przyjmowac.

Wykaz wszystkich mozliwych interakcji z innymi lekami znajduje sie w ulotce dolaczonej do opakowania.

Dzialania niepozadane

NALEZY ZAPRZESTAC PRZYJMOWANIA leku i natychmiast skontaktowac sie z lekarzem jesli u pacjenta wystapia:

  • objawy krwawienia z jelit, takie jak: silny ból brzucha, czarne smoliste stolce, wymiotowanie krwia lub ciemnymi czastkami, które wygladaja jak fusy od kawy;
  • objawy bardzo rzadko wystepujacej, ale ciezkiej reakcji alergicznej, takie jak obrzek twarzy, jezyka lub gardla, trudnosci w oddychaniu, przyspieszona akcja serca, spadek cisnienia krwi prowadzacy do wstrzasu. Objawy te moga wystapic nawet po pierwszym zastosowaniu leku;
  • ciezkie reakcje skórne, takie jak wysypka na calym ciele, platowe luszczenie sie skóry, pecherze lub luszczenie skóry.

Czesto (moga wystapic u nie wiecej niz 1 na 10 pacjentów)

  • dolegliwosci zoladkowo-jelitowe takie jak niestrawnosc, zgaga, ból brzucha, nudnosci, wymioty, wzdecia z oddawaniem gazów, biegunka, zaparcia oraz niewielkie krwawienie z zoladka i (lub) jelit, które moga prowadzic w wyjatkowych przypadkach do niedokrwistosci (anemii);
  • wysypka.

Niezbyt czesto (moga wystapic u nie wiecej niz 1 na 100 pacjentów)

  • katar;
  • reakcje alergiczne z wysypkami skórnymi i swiadem, a takze napady astmy oskrzelowej (z mozliwym spadkiem cisnienia tetniczego) potegujace astme, trudnosci w oddychaniu (skurcz oskrzeli), dusznosc. W przypadku wystapienia jednego z wyzej wymienionych objawów nalezy zaprzestac przyjmowania leku Ibuprofen APTEO MED i natychmiast zglosic sie do lekarza;
  • owrzodzenia zoladka i jelit, czasami z krwawieniem i perforacja, zapalenie blony sluzowej jamy ustnej z owrzodzeniem (wrzodziejace zapalenie jamy ustnej), zapalenie blony sluzowej zoladka, nasilenie zapalenia jelita grubego i choroby Lesniowskiego-Crohna;
  • zaburzenia osrodkowego ukladu nerwowego takie jak ból glowy, zawroty glowy, bezsennosc, pobudzenie, drazliwosc lub zmeczenie, parestezje;
  • zaburzenia widzenia;
  • nadwrazliwosc na swiatlo;
  • pokrzywka, swiad, plamica.

Rzadko (moga wystapic u nie wiecej niz 1 na 1 000 pacjentów)

  • zapalenie nerwu wzrokowego;
  • neuropatia toksyczna nerwu wzrokowego;
  • pogorszenie sluchu;
  • szumy uszne;
  • zawroty glowy;
  • uszkodzenie nerek (martwica brodawek nerkowych) i zwiekszenie stezenia kwasu moczowego we krwi.

Bardzo rzadko (moga wystapic u nie wiecej niz 1 na 10 000 pacjentów)

  • zapalenie blony sluzowej przelyku lub trzustki, powstawanie blonowatych zwezen w jelicie cienkim i grubym (tworzenie sie przeponopodobnych zwezen jelita);
  • zapalenie naczyn krwionosnych;
  • ciezkie zakazenia skóry i powiklania dotyczace tkanek miekkich wystepujace podczas zakazenia wirusem ospy (varicella);
  • zmniejszenie ilosci wydalanego moczu oraz obrzeki (szczególnie u pacjentów z nadcisnieniem tetniczym lub zaburzeniami czynnosci nerek);
  • metny mocz (zespól nerczycowy), stany zapalne nerek (sródmiazszowe zapalenie nerek), którym moze towarzyszyc ostra niewydolnosc nerek;
  • reakcje psychotyczne, niepokój, stan splatania, depresja;
  • zaostrzenie stanów zapalnych zwiazanych z zakazeniem (np. martwicze zapalenie powiezi) podczas jednoczesnego stosowania niesteroidowych leków przeciwbólowych. Jesli wystapia lub nasila sie te objawy, nalezy niezwlocznie skonsultowac sie z lekarzem. Nalezy wykonac badania w celu sprawdzenia, czy istnieja wskazania do zastosowania leków przeciwzakaznych i (lub) antybiotyków;
  • nadcisnienie tetnicze, kolatanie serca, niewydolnosc serca, zawal miesnia sercowego;
  • objawy aseptycznego zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych ze sztywnoscia karku, bólem glowy, nudnosciami, wymiotami, goraczka lub zaburzeniami swiadomosci podczas stosowania ibuprofenu. Pacjenci z chorobami autoimmunologicznymi (toczen ukladowy rumieniowaty, mieszana choroba tkanki lacznej) moga byc bardziej narazeni na to powiklanie. Nalezy niezwlocznie zglosic sie do lekarza jesli wystapia te objawy;
  • ciezkie reakcje skórne takie jak wysypka skórna z zaczerwienieniem i pecherzami (np. zespól Stevensa-Johnsona, toksyczne martwicze oddzielanie sie naskórka/zespól Lyella), wypadanie wlosów (lysienie);
  • ciezkie uogólnione reakcje nadwrazliwosci;
  • zaburzenia wytwarzania komórek krwi (leukopenia, trombocytopenia, neutropenia, pancytopenia, agranulocytoza, niedokrwistosc, w tym niedokrwistosc aplastyczna i hemolityczna), których pierwszymi objawami sa: goraczka, ból gardla, powierzchowne owrzodzenia w jamie ustnej, objawy grypopodobne, ciezkie wyczerpanie, krwawienia z nosa i skóry. W takich przypadkach nalezy natychmiast przerwac leczenie i zglosic sie do lekarza. Nie wolno samodzielnie stosowac leków przeciwbólowych lub przeciwgoraczkowych;
  • zaburzenia czynnosci watroby, uszkodzenie watroby, szczególnie podczas dlugotrwalego leczenia, niewydolnosc watroby, ostre zapalenie watroby, zóltaczka (zazólcenie skóry lub bialkówek oczu).

Przyjmowanie leków takich jak Ibuprofen APTEO MED moze byc zwiazane z niewielkim zwiekszeniem ryzyka ataku serca (zawalu miesnia sercowego) lub udaru mózgu.
W zwiazku z leczeniem NLPZ zglaszano wystepowanie obrzeków, nadcisnienia tetniczego i niewydolnosci serca.

Zglaszanie dzialan niepozadanych:

Jesli wystapia jakiekolwiek objawy niepozadane, w tym wszelkie objawy niepozadane niewymienione w ulotce, nalezy powiedziec o tym lekarzowi lub farmaceucie. Dzialania niepozadane mozna zglaszac bezposrednio do Departamentu Monitorowania Niepozadanych Dzialan Produktów Leczniczych Urzedu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych:

Al. Jerozolimskie 181C, 02-222 Warszawa,

tel.: + 48 22 49 21 301, faks: + 48 22 49 21 309

e-mail: [email protected]

Ibuprofen APTEO MED tabletki powlekane 200 mg 60 tabl. opinie

Brak opinii o tym produkcie.

Napisz opinię